Czy przez ulgę żony stracę prawo do odliczenia

Pod koniec 2009 roku podpisałem ostateczną umowę i stałem się właścicielem mieszkania na kredyt. Spełniam wszystkie warunki do skorzystania z ulgi odsetkowej. Od ponad roku jestem żonaty i okazało się, że żona korzysta z ulgi na kasę mieszkaniową. Czy to prawda, że nie będę mógł odliczać odsetek?

TAK

Ustawodawca zastrzegł, że prawo do ulgi odsetkowej nie przysługuje, jeśli podatnik lub małżonek korzysta czy korzystał z tzw. starych ulg mieszkaniowych. W przypadku małżeństw warunek ten dotyczy także okresu sprzed zawarcia związku małżeńskiego. W związku z tym, jeżeli podatnik, który ma prawo do ulgi, weźmie ślub z osobą, która kiedyś korzystała ze starych ulg mieszkaniowych, automatycznie traci prawo do odliczania odsetek. Nie ma znaczenia, czy małżeństwo ma wspólny majątek. Ponadto podatnik traci odliczenie za cały rok. Do ulg, które pozbawiają prawa do odliczania odsetek, należą m.in. ulga budowlana i ulga na kasę mieszkaniową.

Podstawa prawna

Art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji znajdziesz odpowiedzi na pytania:

Czy można odliczyć odsetki z lat ubiegłych

Czy do odliczenia wystarczy umowa z deweloperem

Czy małżonkowie mają tylko jeden limit

Czy formularz PIT-2K trzeba składać co roku

Czy konieczne jest zaświadczenie z banku

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: PIT 2009: Jak rozliczyć ulgę odsetkową.