statystyki

PIT 2009: Kosztów dojazdu na operację nie można odliczyć

autor: Opracowała Ewa Konderak18.01.2010, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoba niepełnosprawna odliczy w rocznym PIT tylko wydatki na dojazdy na zabiegi rehabilitacyjne. Koszty dojazdu na operację odliczeniu nie podlegają.

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą korzystać osoby niepełnosprawne lub które mają na utrzymaniu niepełnosprawnych. Podatnik, np. zięć, ma prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej, jeśli na jego utrzymaniu jest niepełnosprawna teściowa.

Aby skorzystać z odliczenia od dochodu poniesionych wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, należy m.in. mieć na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa, której roczny dochód nie przekracza kwoty 9120 zł, być właścicielem (współwłaścicielem) samochodu osobowego, dowozić nim osobę niepełnosprawną na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne zlecone przez lekarza, ponieść z tego tytułu wydatki.

Wydatki na takie dojazdy można odliczyć od dochodu w wysokości faktycznie poniesionej w danym roku, ale nie wyższej niż 2280 zł. Zatem nie wszystkie przejazdy związane z leczeniem osoby niepełnosprawnej będą podlegały odliczeniu, gdyż nie wszystkie są związane z przewozem na niezbędne zabiegi.

W ramach ulgi podatkowej mieszczą się wydatki na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne zlecone przez lekarza. Natomiast w ramach tego limitu nie będą mogły być odliczone m.in. wydatki związane z wyjazdami na kontrolne wizyty czy konsultacje lekarskie, badania laboratoryjne, operacje. Wydatki poniesione na dojazdy na zabiegi nie wymagają od podatnika ich dokumentowania. Jednak przy kontroli zeznania podatkowego urzędnik skarbowy może domagać się przedstawienia okoliczności związanych z poniesionymi wydatkami, np. zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego korzystanie z niezbędnych zabiegów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 1

  • 1: mol z IP: 83.1.164.* (2011-01-02 08:33)

    Ależ tenartkuł już jest bez znaczenia w świetle orzeczenia WSA w Rzeszowie. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 29 stycznia 2010 r., sygn. akt I SA/Rz 900/09. "Nowoczesna medycyna nie umożliwia utożsamiania zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych tylko z samymi zabiegami, wykonywanymi przez personel ochrony zdrowia, z wyłączeniem lekarzy specjalistów. Sam proces rehabilitacyjny ma charakter mobilny i elastyczny, co oznacza że w zależności od postępów tego procesu (lub ich braku) niezbędnym jest modyfikacja zalecanych i dopuszczalnych metod usprawnienia. Należy podkreślić, że przejazd do wymienionej placówki ochrony zdrowia w W. miał na celu konsultację neurologiczną, co wynika z wyżej opisanego zaświadczenia, nie zaś leczenie sensu stricto".Sąd uznał, iż rehabilitacyjna obejmuje zarówno zabiegi, jak i konsultacje

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Konferencje, debaty, kongresy