statystyki

Jaki podatek muszą zapłacić osoby, które otrzymały spadek

autor: Marek Kutarba21.07.2009, 03:00; Aktualizacja: 21.07.2009, 15:54
  • Wyślij
  • Drukuj

Wysokość podatku od spadku uzależniona jest od stopnia pokrewieństwa z osobą zmarłą. Osoby najbliższe dla spadkodawcy nie zapłacą żadnego podatku, gdy zgłoszą fakt nabycia majątku naczelnikowi urzędu skarbowego.





Czy notariusz zgłosi spadek do urzędu

Odziedziczyłem po rodzicach dom z wyposażeniem oraz stary samochód. Słyszałem, że od takiego spadku nie muszę płacić podatku, jeśli wybiorę zwolnienie. Jestem jedynym spadkobiercą, dlatego rozliczenia spadku chcę dokonać u notariusza. Czy tak jak przy sprzedaży domów notariusz załatwi za mnie formalności związane ze zwolnieniem z podatku spadkowego?

Nie

Na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Złożenie takiego zawiadomienia (druk SD-Z2) jest warunkiem zwolnienia spadkobiercy z podatku. Jeśli nie zostanie ono złożone lub złożone zostanie po terminie, podatek trzeba płacić na zwykłych, obowiązujących pierwszą grupę podatkową zasadach. Przepis mówi też o tym, że oświadczenia takiego nie trzeba składać, gdy nabycie nastąpi na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Wydawać by się zatem mogło, że poświadczenie dziedziczenia przez notariusza zwolni nas z obowiązku wysyłania specjalnego zawiadomienia do urzędu skarbowego. Tak jednak nie jest. Po pierwsze, przepis wspomina tylko o umowach w formie aktu notarialnego, a poświadczenie, chociaż ma formę aktu notarialnego, to umową nie jest. Po drugie, przepis mówi o nabyciu, podczas gdy przy notarialnym poświadczeniu dziedziczenia, na podstawie tak rozumianego aktu notarialnego niczego się nie nabywa. Nabycie następuje nie na podstawie poświadczenia, ale na podstawie samego dziedziczenia. Akt notarialny potwierdza tylko nasze prawa do spadku. W przypadku zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia spadkobierca w celu skorzystania ze zwolnienia obowiązany będzie, stosownie do art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn w związku z art. 95p ustawy – Prawo o notariacie, zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.

PODSTAWA PRAWNA

● Art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768).

● Art. 95p ustawy z 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 189, poz. 1158 z późn. zm.).

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

- Czy spadek z 2006 roku jest zwolniony z podatku
- Czy jest podatek od spadku z zagranicy
- Czy niezłożenie zeznania pozbawia kwot wolnych
- Czy druki składać do urzędu spadkodawcy
- Czy jest ulga przy zgłoszeniu po terminie
- Czy pomylenie druków pozbawia ulgi





  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 14

  • 1: Zlikwidowac koryto z IP: 217.153.246.* (2009-07-21 15:31)

    Uczciwa odpowiedź na pytanie postawione w tytule może być tylko jedna; "ŻADEN".
    Nic się nie należy. Dobra te już zostały nie raz opodatkowane i guzik państwu do tego komu je spadkobierca dał, choćby był to przypadkowy człowiek z ulicy.

    Podobnie guzik obchodzi US informacja co od kogo dostałem. Po co im ta informacja? Żeby wymyslić jakiś inny haracz?

  • 2: bieda z IP: 83.13.55.* (2009-07-22 08:32)

    podatek od dziedziczenia jest po prostu niemoralny, to jak obdzieranie zmarłego ze skóry.

  • 3: Lotar z IP: 89.171.95.* (2009-07-22 10:08)

    to jawne k...wo władzy fiskalnej

  • 4: Ala z IP: 84.40.223.* (2009-07-23 06:33)

    Mój ojciec zmarł we wrześniu 2006 roku, pozostawił mi spadek przez który straciłam nerwy i kupę kasy - dostałeś prezent zapłać podatek! Nie mogę tego pojąć , mój ojciec otrzymując spadek od swoich rodziców był w związku małżeńskim z moją mamą, razem ze swej ciężkiej pracy zapłacili podatek od spadku. Ojciec zmarł to teraz ja i mama po raz drugi (ponieważ dziadkowie przepisali spadek tylko na ojca )musiałyśmy zapłacić haracz.
    Ciekawa jestem czy sprawa starych spadków trafiła już do T.K.

  • 5: jeszcze polak z IP: 90.156.72.* (2009-09-01 09:01)

    Są tacy pokrzywdzeni że żaden mądry by nie myślał. A są to biedne dzieci ,sieroty, oddane do rodzin zastębczych a potem okazuje się po latach gdy macocha i ojczym umrą co to Państwo zrobiło w ich sprawie. A no właśnie mówię> te biedne dzieci zostają niejednokrotnie okradzone.Znam taką osobę
    co właśnie odziedziczyła mieszkanie na zasadzie testamętu ojczyma,ale macocha
    nie chciała tego dziecka i od 6 roku zycia dziecko to karała jak psa.Wmawiano temu dziecku ze jest ich okazało się po latach ze nieprzysposobili tego dziecka.Teraz musi ono płacić najwyższy podatek spadkowy wynoszący 20 procent. Dlaczego Państwo a szczeólnie sejm nie widzą takich krzywd?
    Z czego mają płacić podatki ludzie bez dochodów a jednocześnie bardzo wysokie podatki wielkości 1/5 wartości mieszkania w którym mieszkają?
    Na dodatek rodzi się pytanie ,kto taki wydał dziecko takiej złej macosze?
    Wiadomo mi ze było to we wrocławskim pogotowiu opiekuńczym.

  • 6: wawrzek z IP: 91.200.92.* (2009-10-08 22:17)

    Moja znajoma otrzymała od obcej osoby, którą się opiekowała przez szereg lat mieszkanie. Było to poświadczone notarialnie w testamencie.Urząd Skarbowy obciążył ją 20% podatku od "wydumanej wartości "mieszkania, bo wyceniono je wg najwyższej stawki w mieście za metr kwadratowy.
    W efekcie obdarowana nie może mieszkania sprzedać dopóki nie zapłaci podatku i stanie się prawowitą właścicielką mieszkania .Darowizna stała sie jej przekleństwem Odsetki od podatku rosną , a szanse na sprzedaż mieszkania, którego prawny status nie jest załatwiony są żadne.To absolutny nonsens polskiego prawodawcy, a także znieczulica urzędników US, stosujących bezmyślnie przepisy w ich najniekorzystniejszej interpretacji

  • 7: ADRIANA z IP: 89.77.156.* (2010-09-28 18:04)

    MOIM ZDANIEM TO DOBRZE POMYŚLANY PRZEPIS DLA GÓRY... nie będziesz miał pieniędzy to mieszkanko albo domek przejdzie na skarb państwa...Nie sądzę żeby przepisy były tworzone dla ludzi tylko na ludzi...Całe życie człowiek haruje płaci podatki za wszystko niejednokrotnie dzieci dokładają się do rodziców i wspólnie budują i ...upsss..muszą zapłacić podatek OD SWOICH WłOŻONYCH PIENIĘDZY RAZEM Z RODZICAMI W DOM LUB MIESZKANIE..A drugi numer to to że DO 6 MIESIĘCY MASZ CZAS ABY ZŁOŻYĆ DOKUMENTY DO SKARBOWEGO O SPADEK BO JAK NIE TO I TAK MUSISZ ZAPŁACIĆ PODATEK- BO NAGLE PEWNIE COŚ SIĘ ZMIENIŁO I PRZESTAŁEŚ BYĆ RODZINĄ...

  • 8: ADRIANA z IP: 89.77.156.* (2010-09-28 18:09)

    TAK SOBIE MYŚLĘ,ŻE BRAK JEST STOWARZYSZEŃ KTÓRE PODNOSIŁYBY PEWNE NAPRAWDĘ WAŻNE SPRAWY DLA LUDZI I BRONIŁYBY ICH PRAW,KTÓRE SĄ BARDZO MAŁE W NASZYM KRAJU.

  • 9: art z IP: 95.158.96.* (2011-01-30 13:44)

    bez kitu, jeżeli moja żona umrze wcześniej niż ja i nic mi nie zostanie a będę bezdzietny to zrobię coś dla ludzkości i zacznę podpalać urzędy skarbowe. podatek od spadku to coś co mógł wymyślić pomiot ewolucji a nie człowiek.

  • 10: MARIA z IP: 78.8.73.* (2012-04-03 09:12)

    W 2008 roku zmarła moja mama pozostawiając w spadku mieszkanie. 1/2 mieszkania otrzymała siostrzenica, 1/4 siostra i 1/4 ja. Przy dziale spadku sąd przyznał siostrze mieszkanie (sąd przyznaje mieszkanie w całości tylko jednej z osób) z koniecznością spłaty pozostałych osób w terminie 3 miesięcy. Urząd Skarbowy nakazał opłacić podatek 19% : siostrzenicy od sprzedaży 1/2 mieszkania, mnie od sprzedaży 1/4 mieszkania i siostrze od kupna 3/4 mieszkania - 2%. Aby spłacić mnie i siostrzenicę, siostra musi sprzedać mieszkanie i zapłacić 19 % podatku. Z prostego wyliczenia wynika, że Urząd skarbowy otrzyma 19 % podatku od sprzedaży 1 i 3/4 mieszkania i 2 % od kupna 3/4 mieszkania.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie