statystyki

Odszkodowanie za odstąpienie od umowy jest z PIT

autor: Patrycja Dudek30.05.2017, 07:49; Aktualizacja: 30.05.2017, 08:09
pieniądze, kasa, banknot

Sąd uznał, że odszkodowanie wypłacone na podstawie umowy cywilno-prawnej podlega opodatkowaniu PITźródło: ShutterStock

 Pięć milionów złotych, które na skutek niezrealizowania transakcji przeszło w ręce niedoszłego sprzedawcy, jest jego przychodem podlegającym opodatkowaniu – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o kobietę, która chciała sprzedać niezabudowaną nieruchomość gruntową wchodząca w skład gospodarstwa rolnego. W tym celu zawarła z przyszłym nabywcą przedwstępną umowę sprzedaży. Ustalono cenę działki (50 tys. zł) i niedużą zaliczkę, którą nabywca miał uregulować w ciągu siedmiu dni. Było też zastrzeżenie, że jeśli zrezygnuje on z zakupu, to zaliczka przepadnie tytułem odszkodowania.

Nabywca nie zapłacił jednak zaliczki i umowa przedwstępna wygasła. Następnie podpisano ją po raz drugi. Cena sprzedaży była taka sama (50 tys. zł), zmieniono natomiast wysokość zaliczki – na 5 mln zł. I ponownie zastrzeżono, że jeżeli nabywca nie podpisze umowy przyrzeczonej, to zaliczka przepadnie na rzecz sprzedającego tytułem odszkodowania.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane