statystyki

Odszkodowanie za wywłaszczenie jest z CIT

autor: Dawid Chruściński06.02.2017, 07:25; Aktualizacja: 06.02.2017, 08:40
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

WSA w Warszawie oddalił skargę spółki. Potwierdził, że musi ona zapłacić CIT od odszkodowania i nie jest możliwe zwolnienie.źródło: ShutterStock

Spółka, która została wywłaszczona z części należącego do niej gruntu pod budowę drogi ekspresowej, zapłaci podatek od odszkodowania wypłaconego przez Skarb Państwa – orzekł WSA w Warszawie.

Spółka dostała je na podstawie art. 12 ust. 4a ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Wysokość odszkodowania miała zostać ustalona w osobnej decyzji wydanej przez wojewodę.

Spółka uważała, że nie podlega ono opodatkowaniu, bo nie jest dla niej definitywnym przysporzeniem ani nie skutkuje zwiększeniem jej aktywów. Powołała się na przepisy, które nakazują ustalenie wysokości odszkodowania według aktualnej wartości nieruchomości. W efekcie – wskazywała – obie te wartości byłyby sobie równe.

Dodatkowo spółka utrzymywała, że nawet jeżeli odszkodowanie jest przychodem, to powinno być ono zwolnione na takich samych zasadach jak w ustawie o PIT (art. 21 ust. 1 pkt 29 tej ustawy zwalnia z podatku m.in. odszkodowania wypłacane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie).


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane