statystyki

Zmiana wspólników w spółce komandytowej a CIT

autor: Kaj16.01.2017, 07:30; Aktualizacja: 16.01.2017, 07:38

Z uwagi na transparentność podatkową spółki komandytowej podatnikami podatku dochodowego z udziału w takiej spółce są jej wspólnicy. Na kim spoczywa obowiązek rozpoznania przychodu w przypadku nabycia ogółu praw i obowiązków w takiej spółce w trakcie roku?

Reklama


Zgodnie z art. 52 par. 1 kodeksu spółek handlowych wspólnicy spółki komandytowej mogą żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Przepisy k.s.h. nie zawierają jednak postanowień, które określałyby formalne zasady dokonywania podziału i wypłaty zysku.

Spółka komandytowa należy do spółek osobowych i dlatego nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami są jej wspólnicy. Jeżeli są to osoby prawne, to zgodnie z art. 5 ustawy o CIT przychody i koszty podatkowe (oraz straty i ulgi podatkowe) z udziału w spółce osobowej łączy się odpowiednio z przychodami i kosztami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). Zatem kluczem, według jakiego przypisuje się dochód poszczególnym wspólnikom, jest udział w zyskach. Przy kalkulacji dochodu dla celów CIT należy uwzględniać przy tym każdorazową zmianę udziału w zysku poszczególnych wspólników.

Przyjęte przez ustawodawcę rozwiązanie całkowicie uniezależnia kwestię opodatkowania dochodów od udziału w zyskach na moment podziału zysku spółki za dany rok obrotowy.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama