statystyki

Zmiana wspólników w spółce komandytowej a CIT

autor: Kaj16.01.2017, 07:30; Aktualizacja: 16.01.2017, 07:38

Z uwagi na transparentność podatkową spółki komandytowej podatnikami podatku dochodowego z udziału w takiej spółce są jej wspólnicy. Na kim spoczywa obowiązek rozpoznania przychodu w przypadku nabycia ogółu praw i obowiązków w takiej spółce w trakcie roku?

Zgodnie z art. 52 par. 1 kodeksu spółek handlowych wspólnicy spółki komandytowej mogą żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Przepisy k.s.h. nie zawierają jednak postanowień, które określałyby formalne zasady dokonywania podziału i wypłaty zysku.

Spółka komandytowa należy do spółek osobowych i dlatego nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami są jej wspólnicy. Jeżeli są to osoby prawne, to zgodnie z art. 5 ustawy o CIT przychody i koszty podatkowe (oraz straty i ulgi podatkowe) z udziału w spółce osobowej łączy się odpowiednio z przychodami i kosztami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). Zatem kluczem, według jakiego przypisuje się dochód poszczególnym wspólnikom, jest udział w zyskach. Przy kalkulacji dochodu dla celów CIT należy uwzględniać przy tym każdorazową zmianę udziału w zysku poszczególnych wspólników.

Przyjęte przez ustawodawcę rozwiązanie całkowicie uniezależnia kwestię opodatkowania dochodów od udziału w zyskach na moment podziału zysku spółki za dany rok obrotowy.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane