statystyki

Spółki: Przekształcenie nie pozwalało uniknąć podatku

autor: Łukasz Zalewski14.06.2016, 07:14; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:03
Wspólnik uważał, iż przed 2015 r. nie było podstawy prawnej do pobierania podatku nawet po przekształceniu, w momencie wypłaty zysku zgromadzonego wcześniej na kapitale zapasowym i rezerwowym spółki z o.o.

Wspólnik uważał, iż przed 2015 r. nie było podstawy prawnej do pobierania podatku nawet po przekształceniu, w momencie wypłaty zysku zgromadzonego wcześniej na kapitale zapasowym i rezerwowym spółki z o.o.źródło: ShutterStock

Wypłata zysku wspólnikowi spółki komandytowej przekształconej ze spółki z o.o. była opodatkowana PIT – uznał NSA. Sprawa dotyczyła stanu prawnego sprzed 2015 r., kiedy były wątpliwości, czy środki zgromadzone na kapitale zapasowym i rezerwowym są przychodem w momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową czy później – w momencie ich wypłaty wspólnikowi spółki osobowej powstałej z tego przekształcenia.

Od 2015 r. nie ma już żadnych wątpliwości, że przychód powstaje od razu w momencie przekształcenia.

Polecany produkt: Jednolity plik kontrolny >>

Sprawa rozstrzygnięta przez NSA była o tyle niecodzienna, że wspólnik uważał, iż przed 2015 r. nie było podstawy prawnej do pobierania podatku nawet po przekształceniu, w momencie wypłaty zysku zgromadzonego wcześniej na kapitale zapasowym i rezerwowym spółki z o.o. Podatnik twierdził, że ustawa o PIT nie zawierała przepisu, który nakazywałyby opodatkować taką wypłatę. Jego pełnomocnik przekonywał na rozprawie przed NSA, że wypłacone środki zostaną opodatkowane dopiero w momencie wystąpienia wspólnika ze spółki komandytowej.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane