Dotacja wchodzi do podstawy opodatkowania VAT tylko wtedy, gdy da się ją powiązać z konkretnymi czynnościami opodatkowanymi – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Jest to już kolejny taki wyrok gdańskiego sądu. Poprzedni zapadł 12 marca br. (sygn. akt ISA/Gd 19/24). Podobnie kształtuje się linia orzecznicza innych sądów administracyjnych.
Grant na projekt
W najnowszej sprawie chodziło o spółkę, która zarządza obszarem strefy ekonomicznej. Wspiera innowacyjne rozwiązania technologiczne, a zarazem promuje usługi na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Realizuje przy tym wiele innowacyjnych projektów.
W ramach jednego z nich, współfinansowanego w połowie przez Komisję Europejską, a w pozostałej części ze środków krajowych (przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości), spółka otrzymała grant. Chodziło o stworzenie punktów kompleksowej obsługi dla przedsiębiorstw i organizacji sektora publicznego w celu sprostania wyzwaniom cyfrowym i zwiększenia konkurencyjności.
Na potrzeby realizacji tego projektu zostało utworzone konsorcjum, w którym spółka stała się koordynatorem. Miała przez to pełnić funkcję pierwszego kontaktu, odpowiadać za poszukiwanie osób i firm zainteresowanych wsparciem.
Na poczet dotacji spółka otrzymała zaliczkę, z której tylko część przypadła na pokrycie jej kosztów kwalifikowanych projektu. Pozostałą część miała przekazać pozostałym uczestnikom, na pokrycie ich kosztów kwalifikowanych.
Natomiast końcowe dofinansowanie – jak poinformowała spółka – będzie zależeć od liczby faktycznie wyświadczonych usług na rzecz MŚP, stopnia osiągnięcia zakładanych wskaźników (produktu, rezultatu) oraz faktycznie poniesionych i rozliczonych wydatków. Jeżeli zakładane wskaźniki (zwłaszcza wskaźnik rezultatu) nie zostaną osiągnięte, to kwota dofinansowania może zostać znacznie obniżona. Nie będzie to miało natomiast żadnego wpływu na ilość i poziom wyświadczonych (bezpłatnie) usług – zastrzegła spółka.
Może się też zdarzyć – dodała – że trzeba będzie zwrócić otrzymane środki, np. gdy beneficjenci dopuszczą się nieprawidłowości lub nadużyć finansowych.
Co z VAT
Spółka była przekonana, że dofinansowanie na pokrycie kosztów związanych z realizacją jej części projektu nie jest opodatkowane VAT. Nie można uznać, że odnosi się ono do ceny konkretnych usług wykonanych w ramach projektu – argumentowała. To, że odbiorcy usług nie będą ponosili kosztów, nie oznacza jeszcze bezpośredniego wpływu dofinansowania na cenę – tłumaczyła.
Charakter cenotwórczy
Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W interpretacji z 28 marca 2023 r. (0113-KDIPT1-2.4012. 853.2023.2.JSZ) dopatrzył się bezpośredniego związku dofinansowania ze skonkretyzowanymi świadczeniami wykonywanymi przez spółkę w ramach projektu, a skierowanymi do konkretnych odbiorców (MŚP). Stwierdził, że dzięki dofinansowaniu uczestnicy projektu korzystają ze świadczeń nieodpłatnie, podczas gdy w normalnych warunkach rynkowych musieliby zapłacić cenę. Oznacza to zatem, że z otrzymanego dofinansowania spółka pokrywa cenę świadczonych usług – uzasadnił dyrektor KIS.
Uznał więc, że dofinansowanie ma charakter cenotwórczy i wchodzi do podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.
Dotacja na cały projekt
Takiej wykładni nie zaakceptował WSA w Gdańsku. Nie zgodził się z dyrektorem KIS, że dotacja została powiązana z konkretną usługą świadczoną na rzecz końcowych odbiorców. Spółka nie otrzymała dotacji na realizację poszczególnych zadań, lecz na cały projekt – podkreślił WSA.
– Znaczenie ma również sposób jej rozliczenia i konieczność uzyskania odpowiednich wskaźników. Ich osiągnięcie sprawia, że dotacja nie zostanie zmniejszona, a zatem jej rozliczenie nie następuje jedynie na podstawie ilości wyświadczonych usług, ale zależy też od innych czynników, jak wskaźnik produktu czy też wskaźnik rezultatu – zwróciła uwagę sędzia Irena Wesołowska. Podkreśliła, że dotacja może zostać obniżona.
Za bez znaczenia sąd uznał to, że usługi są świadczone za darmo. Takie jest bowiem założenie projektu; jego celem jest zmotywowanie przedsiębiorstw, aby nie były wykluczone cyfrowo – podsumował sąd.
Wyrok jest nieprawomocny. ©℗
orzecznictwo
Podstawa prawna
Wyrok WSA w Gdańsku z 17 lipca 2024 r., sygn. akt I SA/Gd 439/24 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia