Fiskus może zakwestionować pełne odliczenie VAT od usług holowania służbowego samochodu osobowego użytkowanego również do celów prywatnych – wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów przesłanego redakcji DGP.
Od 1 kwietnia, aby odliczyć 100 proc. podatku od kupionego samochodu osobowego oraz wydatków eksploatacyjnych z nim związanych, podatnik musi udowodnić, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. W tym celu należy m.in. złożyć w urzędzie informację VAT-26 i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Gdy auto użytkowane jest do celów mieszanych, czyli również prywatnych, można odliczyć tylko połowę podatku.
Ograniczenie to dotyczy również paliw, oleju i gazu, usług naprawy lub konserwacji oraz „innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów” (art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT; Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Ponieważ katalog wydatków jest otwarty, powstaje wiele wątpliwości, które wydatki związane z autami podlegają ograniczonemu odliczeniu. Problem dotyczy m.in. faktur za usługi holowania służbowego samochodu osobowego.
– Usługa holowania zalicza się do wydatków związanym z używaniem tego pojazdu – wyjaśniła w odpowiedzi na pytanie DGP Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy ministra finansów. Dlatego jeżeli holowanie dotyczy samochodu osobowego wykorzystywanego do celów mieszanych, to zgodnie z obowiązującymi od 1 kwietnia 2014 r. zasadami od takiego wydatku przysługuje prawo do odliczenia 50 proc. podatku.
Taka odpowiedź resortu finansów nie dziwi Doroty Pokrop, dyrektora w dziale doradztwa podatkowego EY. Ekspertka zwraca uwagę, że jest ona zbieżna ze stanowiskiem prezentowanym przez MF m.in. w broszurze opublikowanej na stronie internetowej www.mf.gov.pl, dotyczącej zmian w VAT od 1 kwietnia br.
Dorota Pokrop zwraca jednak uwagę, że odczytując przepis literalnie, można znaleźć argumenty za tym, że nie jest to wydatek związany ściśle z eksploatacją samochodu i dlatego powinno przysługiwać od niego pełne odliczenie VAT.
Podobnie jest z kosztami parkingu i opłaty autostradowej. Tu jednak MF też nie ma wątpliwości, że odliczeniu podlega połowa podatku.
Nie ma natomiast wątpliwości, że tylko część VAT można odzyskać od zakupu i wymiany części zamiennych, w tym opon oraz wydatków na wszelkie płyny, w tym np. płyn chłodzący czy do spryskiwaczy, a także od kosztów myjni oraz sprzętu do pielęgnacji auta (np. ściągaczki do szyb, kosmetyki do mycia).