Czy umowy podatkowe wpływają na rozliczenie?

Studentka II roku prawa właśnie wróciła po trzech miesiącach pracy w Norwegii do Polski. Czy do rozliczenia podatkowego zarobionych w Norwegii pieniędzy będzie musiała zastosować umowę podatkową?

Czy umowy zawierają różne metody rozliczeń?

Podatniczka przez lipiec pracowała w Niemczech. W sierpniu wyjechała do pracy w Holandii. Czy w umowach podatkowych są różne metody unikania podwójnego opodatkowania?

Czy płatnik pobierze zaliczkę za pracownika?

Podatnik ma status agencji pracy tymczasowej, świadcząc m.in. usługi związane z organizacją wyjazdów do pracy na terenie Holandii. Oddelegowani do pracy za granicą pracownicy są zatrudniani przez podatnika i mają rezydencję podatkową w Polsce. Podatnik nie ma w Holandii zakładu w rozumieniu polsko-holenderskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zawiera umowy o świadczenie usług z kontrahentami holenderskimi. Czy polska firma musi pobierać od wynagrodzeń tych pracowników zaliczki na PIT?

Czy powrót do kraju wymusza wpłatę PIT

Podatniczka, która jest obywatelką polską, przebywa czasowo w Brukseli, gdzie pracuje na podstawie umowy o dzieło. Za swoje centrum interesów osobistych uważa Polskę, gdzie znajduje się jej rodzina. Na czas wykonywania pracy za granicą wynajmuje mieszkanie w Brukseli. Czy podatniczka powinna rozliczyć się z fiskusem po powrocie do kraju?

Czy renta za wypadek podlega opodatkowaniu

Przez ostatnie dwa miesiące podatnik pracował w Niemczech. W czasie pracy uległ wypadkowi, w rezultacie którego jest osobą niezdolną do pracy. Otrzymał z obowiązkowego systemu ubezpieczeń Niemiec rentę. Czy od tej kwoty powinien zapłacić podatek w Polsce?

Czy marynarz rozlicza podatek dochodowy

Podatnik mieszka w Polsce. W czasie wakacji świadczył pracę na pokładzie statku pływającego głównie po Morzu Północnym. Spółka z siedzibą w Szwajcarii zatrudniająca podatnika i wypłacająca mu wynagrodzenie za pracę oddelegowała go do spółki z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Jednak praca faktycznie jest wykonywana na statku eksploatowanym przez spółkę, której siedziba i miejsce rzeczywistego zarządu znajdują się w Republice Włoskiej. Czy marynarz musi rozliczyć zagraniczne dochody według odpowiedniej metody?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak rozliczyć w PIT dochody z wakacyjnej pracy za granicą. W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.