Zarobione latem kwoty trzeba wykazać w zeznaniu rocznym. Jednak gdy od dochodu nieprzekraczającego 3091 zł zostały w ciągu roku pobrane zaliczki w PIT, można odzyskać podatek w formie nadpłaty.

Czy tylko dochód z pracy na etacie jest opodatkowany

Student zamierza w czasie wakacji pomóc przyjacielowi w prowadzeniu firmy. Kolega wypłaca mu niewielkie sumy za tę pomoc na podstawie umów cywilnoprawnych. Czy jedynie zarobki z pracy na etacie trzeba opodatkować?

Czy darmowy program generuje przychód w PIT

Podatnik zajmuje się tworzeniem aplikacji internetowych. Z tego tytułu uzyskuje dochód, który rozlicza w urzędzie skarbowym. Jednak do tworzenia tych aplikacji korzysta z darmowych programów komputerowych dostępnych w sieci. Czy korzystanie z tych programów jest nieodpłatnym świadczeniem, podlegającym PIT?

Czy umowy do 200 zł są objęte ryczałtowym PIT

W lipcu i sierpniu licealistka chce zatrudnić się w restauracji jako kelnerka. Jej wynagrodzenie nie przekroczy 200 zł z umowy-zlecenia. Przyszły pracodawca poinformował ją, że będzie opodatkowywał jej wypłatę 18-proc. ryczałtem. Czy dzięki temu podatniczka będzie zwolniona z rozliczenia ze skarbówką?

Czy otrzymane napoje od szefa są przychodem

Pracodawca w okresie letnim udostępnia pracownikom napoje chłodzące. Produkty te są ogólnodostępne, a w spółce nie jest prowadzona ewidencja spożycia. Czy wartość napojów jest przychodem pracownika?

Czy praca wakacyjna pozbawi preferencji w PIT

Podatnik pracuje tylko latem. Czy straci tym samym prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem?

Czy student skorzysta z ulgi na internet

Podatnik studiuje i mieszka z rodzicami. Zarabia tylko w wakacje. Za otrzymane wynagrodzenie opłaca internet. Czy będzie miał prawo do ulgi internetowej?

Czy zawsze rozliczać dochody zagraniczne

Z początkiem lipca rodzeństwo wyjedzie do prac sezonowych za granicę. Brat w Niemczech będzie zbierał owoce i warzywa (umowa o pracę). Siostra będzie wykonywać podobną pracę w Holandii. Nie uzyskają innych dochodów. Czy zarobione za granicą pieniądze w każdym przypadku ująć w rocznym PIT?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak rozliczyć pracę wakacyjną
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.