Osoba, która ma niezakończone sprawy podatkowe, a zamierza wyjechać, powinna powiadomić o tym skarbówkę. Konieczne może się okazać także ustanowienie pełnomocnika, który będzie odbierał korespondencję.

Czy trzeba zgłaszać zmianę adresu e-mail

Wobec podatniczki prowadzone jest postępowanie podatkowe. Zgłosiła w urzędzie skarbowym prośbę o przesyłanie pism e-mailem. Musiała jednak zmienić adres elektroniczny. Czy powinna zawiadomić o tym urzędnika prowadzącego postępowanie?

Czy urząd będzie przesyłał pisma pełnomocnikowi

Na początku lipca podatnik wyjeżdża do pracy w Hiszpanii. Nie będzie go w kraju przez 4 miesiące. Urząd skarbowy bada jednak, czy prawidłowo skorzystał z ulg w PIT za 2010 r. Czy powinien ustanowić pełnomocnika, który zajmie się korespondencją ze skarbówką?

Czy podatnik ustala centrum interesów życiowych

Od miesiąca podatnik pracuje w Londynie. Nie wie, jak długo zostanie w Wielkiej Brytanii. Postanowił zadzwonić do urzędu skarbowego w Warszawie, gdzie dotychczas mieszkał, aby zapytać o rozliczenia podatkowe. Dowiedział się, że powinien określić, gdzie znajduje się jego centrum interesów życiowych, bo od tego będą zależały obowiązki podatkowe. Czy centrum interesów życiowych określa się indywidualnie?

Czy fiskus zapyta zagraniczny organ podatkowy

Urząd skarbowy prowadził wobec podatniczki postępowanie. Po jego zakończeniu wydał decyzję odmawiającą prawa do ulgi rehabilitacyjnej. Wysłał ją na adres w Polsce podatniczki, która wyjechała do Niemiec. Czy podczas jej nieobecności urząd będzie mógł skutecznie doręczyć pisma?

Czy liczy się okres pracy poza terytorium Polski

Od początku 2012 r. podatnik pracuje w Austrii. Właśnie się dowiedział, że dla obowiązków podatkowych ważna jest długość pobytu poza Polską. Czy trzeba liczyć dni pobytu i pracy poza krajem?

Czy zarobek do kwoty wolnej trzeba zgłosić

Podatnik zarobił w tym roku 2,9 tys. zł z pracy poza miejscem zamieszkania. Do końca roku nie będzie już miał innych dochodów. Czy zarobek nieprzekraczający kwoty wolnej od podatku będzie musiał wykazać fiskusowi?

Czy pismo może odebrać mąż podatniczki

Podatniczka wyjeżdża na tydzień na urlop. Spodziewa się dokumentów ze skarbówki. Czy mąż może odebrać pisma z urzędu za podatniczkę?

Czy urząd może doręczyć pismo za granicę

Urząd skarbowy wszczął wobec przedsiębiorcy postępowanie podatkowe. Jednak siedziba jego spółki znajduje się za granicą. Czy urząd może doręczyć pismo za granicę?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy wakacyjne wyjazdy trzeba zgłaszać w urzędzie skarbowym
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.