Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjna spółki deweloperskiej, która chciała stosować 7-proc. stawki VAT do sprzedaży mieszkań o każdym standardzie wykończenia. NSA nie zgodził się z jej stanowiskiem. Obniżoną 7-proc. stawkę VAT na wykończenie mieszkania deweloper może zastosować tylko na te elementy, które są częścią składową.

– Nie można uznać, że wszystkie elementy podwyższonego standardu wykończenia zapisane w umowie sprzedaży mieszkania, bez względu na trwałość montażu, podlegają 7-proc. stawce VAT – wyjaśnił sędzia NSA Ryszard Pęk. Sprzęt nie jest częścią składową mieszkania. Zdaniem NSA gdyby uznać, że np. telewizor nawet wmontowany w ścianę jest częścią składową, to prowadziłoby to do sytuacji absurdalnych.

Deweloper mógłby w ramach umowy wyposażyć mieszkanie np. w auto i jego sprzedaż opodatkować stawką przynależną do sprzedaży mieszkań. Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny, o zakresie stosowania preferencyjnej stawki VAT nie może przesądzać umowa między firmą deweloperską a klientem.

Sprawa dotyczyła spółki, która sprzedawała mieszkania i domy o różnym standardzie wykończenia od tzw. surowego do luksusowego (łącznie ze sprzętami i meblami). Podatniczka uważała, że do wszystkich umów może stosować 7-proc. VAT, bo ustawodawca nie uzależnił jej stosowania od standardu wykończenia. Wyrok jest prawomocny.

SYGN. AKT I FSK 2067/09.