Zakup przez fundację rodzinną nieruchomości tylko po to, by następnie wnieść ją aportem do spółki kapitałowej, jest niedozwoloną działalnością, z której dochód jest opodatkowany sankcyjnym, 25-proc. CIT – orzekł WSA w Warszawie.
Podobnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził 8 maja 2024 r. (sygn. akt III SA/Wa 597/24).
Innego zdania był natomiast WSA w Poznaniu w wyroku z 14 maja 2024 r. (I SA/Po 152/24). Uznał on, że wniesienie kupionej wcześniej nieruchomości do spółki celowej (zależnej) jest dla fundacji rodzinnej neutralne podatkowo. Fundacja nie straci więc zwolnienia podatkowego w związku z tą transakcją i nie będzie musiała zapłacić 25-proc. CIT. Poznański sąd uchylił z tego powodu interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 grudnia 2023 r. (0111-KDIB1-2.4010.495.2023.2.ANK).
Co dozwolone
Przypomnijmy, że fundacja rodzinna jest co do zasady zwolniona z podatku dochodowego zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT. Nie płaci więc podatku od działalności dozwolonej na podstawie art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej (Dz.U. z 2023 r. poz. 326 ze zm.). Taką dozwoloną działalnością jest m.in. przystępowanie do spółek handlowych.
Podatek dochodowy (w wysokości 15 proc.) pojawia się dopiero w momencie wypłaty na rzecz fundatora lub beneficjenta albo przekazania im mienia wskutek likwidacji fundacji rodzinnej.
Jeżeli natomiast działalność fundacji wykroczy poza dozwolony ustawą zakres, to od uzyskanych w ten sposób dochodów fundacja musi zapłacić CIT według sankcyjnej stawki 25 proc. (art. 24r ustawy o CIT).
Co wątpliwe
Za taką niedozwoloną działalność WSA w Warszawie uznał aport nieruchomości. Chodziło o fundację rodzinną, która miała kupić niezabudowaną działkę, a następie wnieść ją do polskiej spółki kapitałowej na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym. Fundacja uważała, że będzie to działalność dozwolona, bo ustawa pozwala fundacjom rodzinnym przystępować do spółek handlowych (art. 5 ust. 1 pkt 1).
Nie zgodził się z tym dyrektor KIS. W interpretacji z 22 grudnia 2023 r. (0114 KDIP2-1.4010.543.2023.3. MR1) przyznał, że samo wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki może zostać uznane za przystąpienie do niej. Trzeba mieć jednak na względzie ograniczenie w zakresie zbywania mienia, jeżeli to mienie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o fundacji rodzinnej) – dodał.
Z taką sytuacją – jak stwierdził – mamy do czynienia w tej sprawie: fundacja kupi nieruchomość wyłącznie po to, by wnieść jej do spółki, a więc zbyć. Pojęcie zbycia należy rozumieć szeroko, nie tylko jako sprzedaż, lecz także jako inne formy przeniesienia własności mienia, w tym wniesienie wkładu na pokrycie kapitału zakładowego spółki w zamian za udziały – wyjaśnił dyrektor KIS.
Zwrócił uwagę na to, że między nabyciem nieruchomości a jej wniesieniem do spółki upłynie tylko czas niezbędny na dopełnienie czynności prawnych i korporacyjnych.
Uznał więc, że w tym wypadku fundacja zapłaci 25-proc. CIT.
Co stwierdził sąd
Tego samego zdania był WSA w Warszawie. Nie miał wątpliwości, że fundacja rodzinna zamierza kupić nieruchomość tylko po to, aby następnie ją zbyć, czyli w tym wypadku wnieść do spółki kapitałowej.
Sąd uznał za prawidłowe powołanie się przez fiskusa na art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o fundacji rodzinnej, zgodnie z którym w fundacji rodzinnej jest dozwolone zbywanie mienia, ale pod warunkiem że to mienie „nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia”. Sąd podkreślił, że wniesienie mienia do spółki kapitałowej jest odpłatnym zbyciem, bo odpłatnością jest tu wartość obejmowanych udziałów.
Ten wyrok, podobnie jak dwa wspomniane, jest nieprawomocny.©℗
Wniesienie aportu należy uznać za uczestnictwo w spółkach handlowych
Nie zgadzam się z orzeczeniem warszawskiego sądu. Ustawa o CIT jasno definiuje dwa rodzaje źródeł przychodów: z zysków kapitałowych oraz z pozostałych źródeł. Przychody z tytułu aportu do spółki kapitałowej zakwalifikowano do przychodów z zysków kapitałowych – analogicznie do przychodów z udziału w zyskach takich spółek. Dlatego wniesienie wkładu do spółki kapitałowej powinno być traktowane jak zdarzenie bezpośrednio związane z przystąpieniem do takiej spółki.
Jeżeli więc fundacja rodzinna wnosi do spółki kapitałowej aport w postaci nieruchomości, to przychód z tego tytułu należy uznać za pochodzący z działalności polegającej na uczestnictwie w spółkach handlowych (która to działalność jest dozwolona dla fundacji rodzinnej i tym samym jest zwolniona z CIT). Nie należy traktować tego jak nabycia mienia w celu jego dalszej odsprzedaży, i to niezależnie od tego, kiedy i w jakim celu została nabyta ta nieruchomość.
W stanowiskach wojewódzkich sądów administracyjnych odnoszących się do tej kwestii widać jednak rozbieżności. Dlatego na ostateczne rozstrzygnięcie tego zagadnienia trzeba poczekać, aż wypowie się Naczelny Sąd Administracyjny.
orzecznictwo
Podstawa prawna
Wyrok WSA w Warszawie z 25 czerwca 2024 r., sygn. akt III SA/Wa 562/24 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia