statystyki

Unijny trybunał ponownie zajmie się samorządami

autor: Jakub Pawłowski27.12.2016, 07:39; Aktualizacja: 27.12.2016, 07:42
vat

Często te same nieruchomości, które są nieodpłatnie udostępniane mieszkańcom, wykorzystuje również inny podmiot.źródło: ShutterStock

Czy na prawo gminy do odliczenia VAT wpływa to, jakie były jej pierwotne zamiary, jeszcze przed przystąpieniem do inwestycji? Na to pytanie odpowie TSUE.

Dopiero jego wyrok powinien zakończyć spory o to, jak samorządy mają rozliczać VAT od wydatków poniesionych na inwestycje, które najpierw służą lokalnej społeczności, a później są przekazywane innym podmiotom.

Chodzi np. o budowę i utrzymanie hali sportowej, remont szkolnej świetlicy, modernizację miejskiego targowiska. Zazwyczaj gminy wydają na to niemałe kwoty. Chciałyby więc przynajmniej móc odliczać VAT. Co do zasady nie mogą tego zrobić, jeżeli ponoszą koszty na inwestycje realizowane w ramach ustawowych obowiązków, bedących w zakresie władzy publicznej.

Często jednak te same nieruchomości, które są nieodpłatnie udostępniane mieszkańcom, wykorzystuje również inny podmiot. Przykładowo, z hali sportowej korzysta nie tylko lokalna społeczność, ale i prywatny klub piłkarski. Czerpie on zyski ze sprzedaży biletów na mecze i płaci VAT. Opłaty za sprzątanie oraz modernizacje hali ponosi jednak gmina.

Rodzi to wiele problemów na gruncie rozliczeń z VAT. Ten sam obiekt jest bowiem wykorzystywany zarówno do czynności, które skutkują powstaniem podatku należnego (np. organizowanie odpłatnych imprez sportowych), jak i w ogóle niepodlegających opodatkowaniu (zadania własne gminy).


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane