statystyki

E-hazard umyka celnikom. Trwa walka z wiatrakami

autor: Sylwia Czubkowska01.12.2016, 07:58
Celnicy nie mają podstaw prawnych do ścigania globalnych serwisów zarejestrowanych za granicą

Celnicy nie mają podstaw prawnych do ścigania globalnych serwisów zarejestrowanych za granicąźródło: Dziennik Gazeta Prawna

BUKMACHERKA Służba celna namierzyła i zablokowała 668 domen, ale procederu nie udaje się wyplenić. Z nielegalnego rynku, którego wartość liczona jest w miliardach, wyegzekwowano zaledwie 78 tys. zł kar

88 postępowań karnych skarbowych, z których 38 zostało zakończonych ukaraniem sprawców na łączną kwotę grzywien ponad 75 tys. zł. Trzy sprawy doszły do etapu aktu oskarżenia i zasądzenia grzywien o wartości ponad 3 tys. zł – takimi efektami pochwaliło się Ministerstwo Finansów za 2015 r. To efekt namierzenia 668 domen i zablokowania treści propagujących lub wprost prowadzących do nielegalnie funkcjonujących na polskim rynku firm prowadzących zakłady w sieci. Jak słaby jest to wynik, najlepiej widać, gdy zderzy się to z szacunkami na temat całego rynku e-hazardu w Polsce. Z danych firmy badawczej Roland Berger wynika, że niezarejestrowane w Polsce, więc nielegalne, duże firmy oferujące zakłady wzajemne (czyli bukmacher) online mają u nas w granicach 90 proc. udziału w całym rynku dwa lata temu wycenianym na około 5 mld zł.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • kolega i przyjaciel PI(2016-12-01 16:49) Zgłoś naruszenie 141

  Dajcie funkcjonować profesjonalnej Służbie Celnej aby jak w Ameryce mogła spokojnie wykonywać swoje obowiązki i strzec granic RP przed napływem broni, alkoholu, papierosów, CITEZ, chemikaliów, odpadów i stać na straży praw własności intelektualnej itp. Który lobbysta i w jakim celu doprowadził do demontażu Służy Celnej? Kto na tym zarobi? PIS przegrał wybory w Ministerstwie Finansów.

  Odpowiedz
 • master(2016-12-01 11:27) Zgłoś naruszenie 70

  Za moment w sejmie wprowadzi się podatek ggr 20% (poprawki Gowina) to szara strefa zniknie, wraz z paroma firmami hahaha. I tak kończą cwaniaki.

  Odpowiedz
 • leo(2016-12-01 10:57) Zgłoś naruszenie 68

  najwyższy czas skończyć z tym bezprawiem, nielegalne podmioty nie mogą mieć lepszych warunków niż uczciwe firmy płacące podatki.

  Odpowiedz
 • ptak(2016-12-02 13:24) Zgłoś naruszenie 11

  nielegalni obracają 5 mld zł rocznie a kary to 78 tys. zł - to jakaś kpina! rzeczywiscie żyjemy w państwie teoretycznym. szkoda, że władza nie chce zająć się problemem na poważnie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane