Jeśli pokerzysta wygra w krajowym kasynie, płaci 25-proc. daninę od gier, ale unika PIT. Jeśli zwycięży w turnieju poza kasynem, to od 1 stycznia 2018 r. nie płaci żadnego z podatków. Chcąc natomiast legalnie wygrać przez internet, trzeba wyjechać z kraju.
Wygrane uzyskane w zagranicznych kasynach (także działających online) są zwolnione z polskich danin.
Wygrana w kasynie...
Z przepisów wynika, że hazardzista ma trzy możliwości legalnej gry w pokera. Pierwszą i najpopularniejszą jest ciągle turniej w kasynie. Tu od lat zasady opodatkowania są jasne. Zwycięzca musi zapłacić 25 proc. daninę od wartości wygranej, a może ją pomniejszyć jedynie o kwotę wpłaconego wpisowego. Wynika to z art. 73–74 ustawy o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 165 ze zm.). Taka wygrana jest natomiast zwolniona z podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6b ustawy o PIT. Przepis ten przyznaje preferencję dla wygranych w turnieju pokerowym organizowanym przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w jednym z krajów Unii Europejskiej bądź Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
...i poza kasynem
Od 1 kwietnia 2017 r., gdy w życie weszła nowelizacja ustawy o grach hazardowych, w pokera można też grać poza kasynem. Organizator rozgrywki musi jednak pamiętać o spełnieniu warunków z art. 6 ust. 2 ustawy hazardowej. Po pierwsze, musi zgłosić organizację rozgrywki dyrektorowi właściwej izby administracji skarbowej. Po drugie, regulamin gry musi zaakceptować minister finansów. Turniej musi też odbywać się w miejscu, do którego nie mają dostępu małoletni, a wygraną w nim mogą być jedynie nagrody rzeczowe o wartości nieprzekraczającej połowy kwoty bazowej określonej w przepisach hazardowych.
Czy opłaca się spełnić te warunki? Zdaniem Konrada Turzyńskiego, eksperta podatkowego z KNDP, jak najbardziej. W 2018 r. zwycięzca turnieju w pokera zorganizowanego poza kasynem gry nie płaci bowiem ani 25-proc. daniny od gier, ani 10-proc. zryczałtowanego podatku dochodowego. W pierwszym przypadku wynika to wprost z art. 71 ustawy hazardowej, który nakazuje płacić daninę jedynie pokerzystom grającym w kasynach. W drugim przypadku podstawą jest art. 21 ust. 1 pkt 6b ustawy o PIT, który od 1 stycznia 2018 r. zwalnia z podatku, bez względu na kwotę, wygrane w turnieju pokera prowadzonym na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w UE lub EOG (a więc także – na podstawie polskich przepisów – poza kasynem).
W ubiegłym roku
Inaczej było przed 1 stycznia 2018 r. Wtedy – jak przypomina Konrad Turzyński – art. 21 ust. 1 pkt 6a mówił jedynie o niektórych grach hazardowych i pomijał pokera. Zwycięzca turnieju poza kasynem musiał więc oddać fiskusowi 10 proc. wygranej, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT. Potwierdza to m.in. interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 marca 2018 r. (nr 0111-KDIB2-3.4011.302.2017.3.LG).
Pytanie zadał taksówkarz, który w październiku 2017 r. rozszerzył profil działalności gospodarczej o organizację gier losowych i zakładów wzajemnych. Zajął się głównie organizacją turniejów pokerowych poza kasynami i spełnił warunki określone w art. 6 ust. 2 ustawy o grach hazardowych. Sądził, że w związku z tym nie będzie musiał potrącać zaliczek na PIT, bo wygrane będą zwolnione na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o tym podatku. Dyrektor KIS wyjaśnił jednak, że przed 2018 r. przedsiębiorca musiał potrącić od wygranej 10 proc. jej wartości i wpłacić podatek do urzędu skarbowego. Do końca stycznia 2018 r. musiał też złożyć deklarację PIT-8AR, w której powinien był wykazać wartość wygranej. Dziś takich obowiązków by już nie miał.
W internecie – tylko za granicą
Pokerzyści, którzy chcieliby rozegrać partyjkę przez internet, muszą w tym celu wyjechać za granicę. W Polsce nie ma jeszcze żadnego legalnego kasyna online. Z art. 5 ust. 1b ustawy hazardowej wynika bowiem, że takie rozgrywki podlegają monopolowi Totalizatora Sportowego. Ten zaś dopiero w drugiej połowie 2017 r. ogłosił przetarg na utworzenie legalnego kasyna online (eKasyno). Nie zostało ono jeszcze uruchomione, a jakakolwiek inna wygrana przez internet w polskim kraju pozostaje nielegalna.
Kto natomiast wygra internetową rozgrywkę za granicą, w Polsce nie zapłaci daniny od gier i skorzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6b ustawy o PIT. Potwierdza to m.in. interpretacja dyrektora KIS z 27 listopada 2017 r. (nr 0114-KDIP3-3.4011.457.2017.1.JK3).
– Warto, aby ustawodawca zrobił przegląd przepisów, którym podlegają pokerzyści, bo jak widać są one przesadnie skomplikowane i niekoniecznie logicznie spójne. Mówimy bowiem o jednej rozgrywce, która powinna być opodatkowana podobnie, bez znaczenia, gdzie i przez kogo została zorganizowana – podsumowuje Konrad Turzyński.