statystyki

Ulga w jednym podatku, a represje w drugim

autor: Patrycja Dudek23.11.2016, 07:12; Aktualizacja: 23.11.2016, 08:33
VAT

Spór z fiskusem toczył się o to, czy w takiej sytuacji możliwe jest szacowanie podstawy opodatkowania dla celów CITźródło: ShutterStock

Spółki powiązane, które świadczą sobie usługi bez marży, korzystają ze zwolnienia w VAT, ale w CIT czeka je szacowanie przychodu – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o spółdzielnię usługową powołaną przez firmy ubezpieczeniowe. Jej celem było świadczenie usług niezbędnych do wykonywania czynności ubezpieczeniowych na rzecz członków. Były to usługi rzeczoznawstwa, call center oraz likwidacji szkód.

Spółdzielnia świadczyła je za wynagrodzeniem, ale było ono kalkulowane wyłącznie po kosztach, bez żadnej marży. Powodem była chęć skorzystania ze zwolnienia w VAT. Taką możliwość daje art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT, w odniesieniu do usług świadczonych przez niezależne grupy osób. Warunkiem jest, że ich członkowie będą zwracać sobie jedynie koszty usług, stosownie do udziałów.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane