statystyki

Ranking: Polski fiskus niby prostszy, ale czasochłonny

autor: Mariusz Szulc22.11.2016, 07:13; Aktualizacja: 22.11.2016, 08:43

Polska zajmuje 47. na 190 miejsc pod względem stopnia skomplikowania systemu podatkowego. Ale przedsiębiorca spędza u nas aż 271 godzin rocznie na wypełnianiu obowiązków wobec fiskusa

To wyniki corocznego rankingu „Paying Taxes” opracowanego przez firmę doradczą PwC i Bank Światowy.

47. miejsce pod względem stopnia skomplikowania systemu podatkowego to awans aż o 11 pozycji w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem. Lepszy rezultat wśród naszych sąsiadów mają tylko Litwini i Rosjanie. Za Polską znalazły się m.in. Niemcy i Czechy.

„Paying Taxes” to coroczne badanie służące do pomiaru efektywności systemów podatkowych z punktu widzenia przeciętnej, małej lub średniej spółki działającej w jednym ze 190 krajów świata.

W badaniu mierzona jest przede wszystkim tzw. łączna stawka opodatkowania, czyli suma obciążeń podatkowych i w zakresie ubezpieczeń społecznych. Porównywany jest czas potrzebny na spełnienie obowiązków wobec fiskusa i liczba płatności podatkowych, jakich musi dokonywać przedsiębiorca.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane