statystyki

Ranking: Polski fiskus niby prostszy, ale czasochłonny

autor: Mariusz Szulc22.11.2016, 07:13; Aktualizacja: 22.11.2016, 08:43
Kontrola skarbowa

Wyliczona dla Polski efektywna stopa obciążeń podatkowych wyniosła 40,4 proc.źródło: ShutterStock

Polska zajmuje 47. na 190 miejsc pod względem stopnia skomplikowania systemu podatkowego. Ale przedsiębiorca spędza u nas aż 271 godzin rocznie na wypełnianiu obowiązków wobec fiskusa

To wyniki corocznego rankingu „Paying Taxes” opracowanego przez firmę doradczą PwC i Bank Światowy.

47. miejsce pod względem stopnia skomplikowania systemu podatkowego to awans aż o 11 pozycji w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem. Lepszy rezultat wśród naszych sąsiadów mają tylko Litwini i Rosjanie. Za Polską znalazły się m.in. Niemcy i Czechy.

„Paying Taxes” to coroczne badanie służące do pomiaru efektywności systemów podatkowych z punktu widzenia przeciętnej, małej lub średniej spółki działającej w jednym ze 190 krajów świata.

W badaniu mierzona jest przede wszystkim tzw. łączna stawka opodatkowania, czyli suma obciążeń podatkowych i w zakresie ubezpieczeń społecznych. Porównywany jest czas potrzebny na spełnienie obowiązków wobec fiskusa i liczba płatności podatkowych, jakich musi dokonywać przedsiębiorca.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane