statystyki

Decyzja fiskusa może być jak owoc zatrutego drzewa

autor: Patrycja Dudek21.11.2016, 07:38; Aktualizacja: 21.11.2016, 13:27
kalkulator, tabela, podatki

Chodziło o sprzedawcę, który nabijał na kasę niższe ceny albo w ogóle nie ewidencjonował obrotu.źródło: ShutterStock

Zaległość się przedawni, mimo rozłożenia jej na raty, jeżeli decyzja w sprawie samego podatku okazała się wadliwa – orzekł NSA.

Chodziło o sprzedawcę, który nabijał na kasę niższe ceny albo w ogóle nie ewidencjonował obrotu. W związku z tym fiskus uznał księgi podatnika za nierzetelne i sam oszacował jego przychód. Decyzję tę zaakceptował dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie.

Przedsiębiorca złożył w urzędzie skarbowym wniosek o rozłożenie zaległości na raty i jednocześnie zaskarżył do sądu decyzję określającą zaległość.

Przegrał w WSA w Krakowie. Sąd orzekł, że przedsiębiorca musi zapłacić wyliczony podatek. Mimo to fiskus zgodził się rozłożyć zapłatę na raty. Ostatnią ustalił na 2019 r.

Podatnik zaskarżył wyrok WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten nakazał organom jeszcze raz zbadać sprawę. Uznał, że były inne sposoby na ustalenie przychodu niż jego szacowanie.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane