statystyki

CIT: Lokata w nieruchomości to nie cel statutowy

autor: Patrycja Dudek03.01.2017, 07:17; Aktualizacja: 03.01.2017, 08:09
Prezes fundacji argumentował, że przepisy nie określają, w jakim maksymalnie czasie fundacja powinna zrealizować cele statutowe.

Prezes fundacji argumentował, że przepisy nie określają, w jakim maksymalnie czasie fundacja powinna zrealizować cele statutowe.źródło: ShutterStock

Fundacja, która dopiero po wszczęciu kontroli rozpoczyna działania na rzecz budowy ośrodków pomocy, zapłaci CIT od zysku przeznaczonego na zakup działek – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła fundacji, która nie zapłaciła CIT od dochodów wydatkowanych następnie na zakup trzech działek i mieszkania. Powołała się na przepis, który zwalnia z podatku dochody organizacji realizujących cele społecznie użyteczne. Zwolnienie dotyczy części, jaka zostaje przeznaczona na realizację tych celów (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT).

Dyrektor urzędu kontroli skarbowej uznał jednak, że zakup nieruchomości nie miał na celu realizacji celów statutowych, a był tylko lokatą kapitału, co wyklucza zwolnienie.

Dodatkowo utwierdził go w tym fakt, że przez cztery lata fundacja, która działała na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych, nie podjęła działań zmierzających do realizacji celów statutowych. – Fakt, kupiła nieruchomości, ale nic z nimi nie robiła – zwrócił uwagę dyrektor UKS.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane