statystyki

CIT: Lokata w nieruchomości to nie cel statutowy

autor: Patrycja Dudek03.01.2017, 07:17; Aktualizacja: 03.01.2017, 08:09
Prezes fundacji argumentował, że przepisy nie określają, w jakim maksymalnie czasie fundacja powinna zrealizować cele statutowe.

Prezes fundacji argumentował, że przepisy nie określają, w jakim maksymalnie czasie fundacja powinna zrealizować cele statutowe.źródło: ShutterStock

Fundacja, która dopiero po wszczęciu kontroli rozpoczyna działania na rzecz budowy ośrodków pomocy, zapłaci CIT od zysku przeznaczonego na zakup działek – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła fundacji, która nie zapłaciła CIT od dochodów wydatkowanych następnie na zakup trzech działek i mieszkania. Powołała się na przepis, który zwalnia z podatku dochody organizacji realizujących cele społecznie użyteczne. Zwolnienie dotyczy części, jaka zostaje przeznaczona na realizację tych celów (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT).

Dyrektor urzędu kontroli skarbowej uznał jednak, że zakup nieruchomości nie miał na celu realizacji celów statutowych, a był tylko lokatą kapitału, co wyklucza zwolnienie.

Dodatkowo utwierdził go w tym fakt, że przez cztery lata fundacja, która działała na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych, nie podjęła działań zmierzających do realizacji celów statutowych. – Fakt, kupiła nieruchomości, ale nic z nimi nie robiła – zwrócił uwagę dyrektor UKS.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane