statystyki

Koniec optymalizacji przy wykorzystaniu FIZ

autor: Mariusz Szulc28.12.2016, 07:24; Aktualizacja: 28.12.2016, 08:16
Wielu podatników wykorzystywało więc zamknięte fundusze inwestycyjne do unikania opodatkowania

Wielu podatników wykorzystywało więc zamknięte fundusze inwestycyjne do unikania opodatkowaniaźródło: ShutterStock

Niektóre zamknięte fundusze inwestycyjne zostaną opodatkowane. To skutek nowelizacji, która wchodzi w życie za kilka dni.

Dotychczas wszystkie fundusze – zarówno zamknięte, jak i otwarte – były zwolnione z podatku dochodowego. Podatek był pobierany dopiero od inwestora (uczestnika): w momencie wykupu lub umorzenia jednostek uczestnictwa (w funduszu otwartym) lub certyfikatów inwestycyjnych (w FIZ).

Wielu podatników wykorzystywało więc zamknięte fundusze inwestycyjne do unikania opodatkowania. Wystarczyło, żeby FIZ został akcjonariuszem w spółce osobowej (transparentnej podatkowo) z siedzibą w kraju, gdzie podatek był niski lub w ogóle go nie było. W tym celu najczęściej wybierano spółki osobowe w Luksemburgu i na Cyprze. Tracił na tym polski budżet.

Od 2017 r. fundusze zamknięte skorzystają ze zwolnienia tylko w ograniczonym zakresie (nadal w pełni zwolnione z CIT będą otwarte fundusze inwestycyjne). FIZ zapłacą bowiem podatek od dochodów z udziału w podmiotach transparentnych podatkowo (głównie właśnie zagranicznych spółek osobowych). Opodatkowane będą też odsetki od pożyczek i innych wierzytelności wobec takich podmiotów, odsetek od udziału kapitałowego, darowizn i świadczeń nieodpłatnych na ich rzecz, odsetek od emitowanych przez nie papierów wartościowych i ich sprzedaży.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane