statystyki

Koniec optymalizacji przy wykorzystaniu FIZ

autor: Mariusz Szulc28.12.2016, 07:24; Aktualizacja: 28.12.2016, 08:16
Wielu podatników wykorzystywało więc zamknięte fundusze inwestycyjne do unikania opodatkowania

Wielu podatników wykorzystywało więc zamknięte fundusze inwestycyjne do unikania opodatkowaniaźródło: ShutterStock

Niektóre zamknięte fundusze inwestycyjne zostaną opodatkowane. To skutek nowelizacji, która wchodzi w życie za kilka dni.

Dotychczas wszystkie fundusze – zarówno zamknięte, jak i otwarte – były zwolnione z podatku dochodowego. Podatek był pobierany dopiero od inwestora (uczestnika): w momencie wykupu lub umorzenia jednostek uczestnictwa (w funduszu otwartym) lub certyfikatów inwestycyjnych (w FIZ).

Wielu podatników wykorzystywało więc zamknięte fundusze inwestycyjne do unikania opodatkowania. Wystarczyło, żeby FIZ został akcjonariuszem w spółce osobowej (transparentnej podatkowo) z siedzibą w kraju, gdzie podatek był niski lub w ogóle go nie było. W tym celu najczęściej wybierano spółki osobowe w Luksemburgu i na Cyprze. Tracił na tym polski budżet.

Od 2017 r. fundusze zamknięte skorzystają ze zwolnienia tylko w ograniczonym zakresie (nadal w pełni zwolnione z CIT będą otwarte fundusze inwestycyjne). FIZ zapłacą bowiem podatek od dochodów z udziału w podmiotach transparentnych podatkowo (głównie właśnie zagranicznych spółek osobowych). Opodatkowane będą też odsetki od pożyczek i innych wierzytelności wobec takich podmiotów, odsetek od udziału kapitałowego, darowizn i świadczeń nieodpłatnych na ich rzecz, odsetek od emitowanych przez nie papierów wartościowych i ich sprzedaży.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane