Zapadło pierwsze orzeczenie przed NSA istotne dla podatników, którzy odliczają VAT przy nabyciu składnika majątku na potrzeby działalności gospodarczej, a następnie, po jej zakończeniu, zostawiają go sobie dla celów prywatnych.
Wyrok dotyczy Jana Mateusiaka – podatnika, w sprawie którego 16 czerwca 2016 r. wypowiedział się także Trybunał Sprawiedliwości UE (C-229/15).
Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wyrok TSUE jest dla niego wiążący i orzekł na niekorzyść podatnika.
Jan Mateusiak wybudował budynek mieszkalno-usługowy i wykorzystywał go w działalności gospodarczej. W związku z tym odliczył VAT naliczony z faktur otrzymanych w związku z inwestycją. Po 24 latach chciał zakończyć działalność i „wyjąć” nieruchomość z firmy, aby móc używać jej w celach prywatnych. Sądził, że nie będzie musiał płacić z tego tytułu VAT. Było już bowiem dawno po upływie 10-letniego okresu, który jest przewidziany na korektę podatku naliczonego, gdy nieruchomość przestanie być wykorzystywana do czynności opodatkowanych VAT (dla pozostałych środków trwałych, których wartość przekracza 15 tys. zł, okres korekty wynosi 5 lat).
Skoro więc czas na korektę już dawno minął (upłynęły 24 lata), to podatek nie jest już należny – uważał Jan Mateusiak.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi twierdził jednak inaczej, a gdy spór trafił do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ten skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE.
TSUE orzekł, że zatrzymanie towarów przez podatnika, który zaprzestaje działalności gospodarczej, może zostać uznane za odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu VAT, także wtedy, gdy upłynął już okres korekty.
W związku z taką wykładnią NSA orzekł, że podatnik musi VAT zapłacić.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 18 listopada 2016 r., sygn. akt I FSK 1349/16.