statystyki

Majątek wyjmowany z firmy jest z VAT

autor: Patrycja Dudek22.11.2016, 16:00
VAT

NSA orzekł, że podatnik musi VAT zapłacić.źródło: ShutterStock

Zapadło pierwsze orzeczenie przed NSA istotne dla podatników, którzy odliczają VAT przy nabyciu składnika majątku na potrzeby działalności gospodarczej, a następnie, po jej zakończeniu, zostawiają go sobie dla celów prywatnych.

Wyrok dotyczy Jana Mateusiaka – podatnika, w sprawie którego 16 czerwca 2016 r. wypowiedział się także Trybunał Sprawiedliwości UE (C-229/15).

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wyrok TSUE jest dla niego wiążący i orzekł na niekorzyść podatnika.

Jan Mateusiak wybudował budynek mieszkalno-usługowy i wykorzystywał go w działalności gospodarczej. W związku z tym odliczył VAT naliczony z faktur otrzymanych w związku z inwestycją. Po 24 latach chciał zakończyć działalność i „wyjąć” nieruchomość z firmy, aby móc używać jej w celach prywatnych. Sądził, że nie będzie musiał płacić z tego tytułu VAT. Było już bowiem dawno po upływie 10-letniego okresu, który jest przewidziany na korektę podatku naliczonego, gdy nieruchomość przestanie być wykorzystywana do czynności opodatkowanych VAT (dla pozostałych środków trwałych, których wartość przekracza 15 tys. zł, okres korekty wynosi 5 lat).


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane