statystyki

Konserwatorzy zabytków też mogą nie naliczać VAT

autor: Patrycja Dudek16.11.2016, 07:39; Aktualizacja: 16.11.2016, 08:37
Zwolnieniem nie są objęte prace o charakterze czysto technicznym.

Zwolnieniem nie są objęte prace o charakterze czysto technicznym.źródło: ShutterStock

Niektóre prace konserwatorskie i restauratorskie mogą mieć charakter twórczy i prowadzić do powstania utworu, a dzięki temu być zwolnione z podatku od towarów i usług – orzekł NSA.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy konserwator, który odtwarza i zabezpiecza zabytki, może być uznany za twórcę lub artystę wykonawcę, świadczącego usługi kulturalne wynagradzane w formie honorarium. Słowem, czy jest objęty zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT.

Chodziło o absolwenta studiów w zakresie konserwacji i restauracji malarstwa oraz rzeźby polichromowanej. Mężczyzna był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, pracował jako konserwator zabytków. Uważał, że wykonywane przez niego prace konserwatorskie i restauracyjne mają charakter twórczy i w związku z tym są zwolnione z VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu był innego zdania. Zwrócił uwagę na to, że efektem prac konserwatora jest odtworzenie stanu pierwotnego zabytku lub jego zabezpieczenie. Uznał więc, że prace konserwatorskie nie mogą prowadzić do stworzenia przez konserwatora własnego dzieła ani utworu.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane