statystyki

Treningi koni wyścigowych bez preferencji w VAT

autor: Patrycja Dudek15.11.2016, 16:00
koń

W stajniach wyścigowych, oprócz cudzych koni, są hodowane także własneźródło: ShutterStock

Przygotowywanie koni do zawodów przez stajnie wyścigowe znajdujące się przy obiektach sportowych jest objęte podstawową stawką podatku – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Wyrok zapadł w czeskiej sprawie, ale ma znaczenie także dla polskich trenerów koni. Oba kraje przewidują bowiem obniżoną stawkę VAT dla usług wykorzystywania obiektów sportowych do zajęć sportowych. W Polsce wynosi ona 8 proc., w Czechach 10 proc.

Przy takich obiektach często zlokalizowane są stajnie wyścigowe, których głównym celem jest przygotowanie koni do udziału w wyścigach. Stajnie oferują więc usługi treningu koni, wystawiania ich w zawodach, a także usługi stajenne (pobyt, wyżywienie i opieka medyczna nad końmi). Wątpliwości dotyczyły tego, czy usługi te mogą w całości być objęte obniżoną stawką VAT.

Był jeszcze inny problem. W stajniach wyścigowych, oprócz cudzych koni, są hodowane także własne. Bywają one wykorzystywane przy treningach lub z przeznaczeniem na sprzedaż i również biorą udział w zawodach. W związku z tym właściciele stajni, będący jednocześnie właścicielami tych koni, mają wątpliwości, czy wolno im odliczać podatek naliczony od opłat związanych z wystawianiem swoich zwierząt w wyścigach.

Czeski spór


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane