statystyki

Pensja dyrektora ze spółki maltańskiej nie pozwala na optymalizację

autor: Rafał Nawrot21.11.2016, 07:38; Aktualizacja: 21.11.2016, 13:11
Wypłata wynagrodzenia dyrektorskiego ze spółki maltańskiej do nierezydenta jest opodatkowana na Malcie przy zastosowaniu progresywnej stawki podatku dochodowego wynoszącej od 20 proc. do 35 proc.

Wypłata wynagrodzenia dyrektorskiego ze spółki maltańskiej do nierezydenta jest opodatkowana na Malcie przy zastosowaniu progresywnej stawki podatku dochodowego wynoszącej od 20 proc. do 35 proc.źródło: ShutterStock

 Na gruncie umowy polsko-maltańskiej nigdy nie dojdzie do podwójnego nieopodatkowania dochodu. Jeśli w praktyce tak się dzieje, to jest to raczej skutkiem uchylania się od obowiązków wobec fiskusa.

W ostatnich latach doszło do zmian kilku umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które powszechnie były wykorzystywane dla celów międzynarodowej optymalizacji podatkowej (umowy z Cyprem, ze Słowacją oraz ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi). Jednocześnie wyraźnie wzrosło zainteresowanie polsko-maltańską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Świadczy o tym znacząca liczba interpretacji indywidualnych dotyczących zwolnienia z opodatkowania w Polsce tzw. wynagrodzeń dyrektorskich (ang. directors’ fees) wypłacanych ze spółek maltańskich do polskich rezydentów podatkowych.

Rzadko zwraca się uwagę na to, że wszystkie wydane w tym zakresie interpretacje dotyczą podatkowych konsekwencji otrzymania przez polskiego rezydenta podatkowego wynagrodzenia dyrektorskiego ze spółki maltańskiej. Całkowicie pomijają natomiast podatkowe skutki takiej wypłaty na Malcie. Tymczasem prawo maltańskie przewiduje opodatkowanie takich wypłat bez wyjątku i to przy zastosowaniu progresywnej skali podatku dochodowego. Skutek w postaci podwójnego nieopodatkowania wypłat wynagrodzeń dyrektorskich z Malty jest zatem raczej wynikiem uchylania się od opodatkowania, co podlega odpowiedzialności karno skarbowej.

Co wynika z umowy

Zgodnie z art. 16 umowy polsko-maltańskiej wynagrodzenia i inne podobne należności, które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie otrzymuje z tytułu członkostwa w radzie zarządzającej spółki lub w innym podobnym organie spółki mającej siedzibę w drugim umawiającym się państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie. Zgodnie zaś z art. 23 ust. 1 lit. a umowy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami umowy może być opodatkowany na Malcie, to Polska zwolni taki dochód z opodatkowania, z zastrzeżeniem pkt b, tj. odsetek, dywidend i należności licencyjnych. Wedle art. 23 ust. 1 pkt d umowy, jeżeli zgodnie z jakimikolwiek jej postanowieniami dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, wówczas Polska może, przy obliczeniu kwoty podatku od pozostałego dochodu takiej osoby, uwzględnić zwolniony dochód.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane