Dochód z wygranych w unijnych kasynach gry, prowadzonych przez uprawnione do tego podmioty, jest zwolniony z podatku w naszym kraju – potwierdził dyrektor katowickiej izby.
Chodziło o mężczyznę planującego czasową przeprowadzkę na Maltę, wraz z żoną i dziećmi. Zamierzał brać tam udział w turniejach pokera online, organizowanych przez spółkę prowadzącą kasyna na podstawie maltańskiej licencji i organizującą dodatkowo inne gry hazardowe (np. w ruletkę).
Mimo długiego pobytu za granicą mężczyzna pozostałby polskim rezydentem podatkowym. Podkreślał, że tu ma nieruchomości, tu pozostałaby większa część jego rodziny, przyjaciele, tu też posiadałby konta bankowe i maklerskie, opłacałby ubezpieczenie zdrowotne i pozostałby udziałowcem polskich spółek. Podkreślał, że żona wyjechałaby z nim tylko dzięki urlopowi wychowawczemu, którego udzielił jej polski pracodawca.
Reklama
Wszystkie te okoliczności wskazywałyby na to, że zgodnie z polsko-maltańską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania płaciłby podatek nadal w Polsce. Uważał jednak, że ewentualny dochód z wygranych byłby zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Dotyczy on bowiem m.in. dochodów z wygranych w kasynach gry prowadzonych przez uprawnione podmioty na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w innym kraju unijnym bądź Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach to potwierdził. Podkreślił jednak, że zwolnienie jest uzależnione od tego, aby organizator turnieju pokerowego spełniał wszystkie zagraniczne (w tym wypadku – maltańskie) przepisy hazardowe. Jeśli warunek ten nie byłby spełniony, mężczyzna nie miałby prawa do zwolnienia w Polsce.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 grudnia 2016 r., nr 2461-IBPB-2-2.4511.868.2016.1.MMA