statystyki

Wpis na listę zabytków nie przesądza o uldze

autor: Łukasz Zalewski02.11.2016, 18:00
Kamienica

Spółki, chcąc potwierdzić swoje prawo do zwolnienia, wystąpiły do wojewódzkiego konserwatora zabytków o zaświadczenie, że utrzymują zabytek zgodnie z wymogami i zaleceniami konserwatorskimiźródło: ShutterStock

Jeśli z zaświadczenia konserwatora zabytków wynika, że obiekt budowlany nie jest utrzymywany zgodnie z ustawą o ochronie zabytków, właściciel nie może skorzystać ze zwolnienia z podatku – uznał NSA.

Chodziło o dwie spółki, które od 2011 r. są współwłaścicielami gruntów i zabytkowego fortu. Planowały go przebudować na hotel. Spór sprowadzał się do tego, czy obiekt jest zwolniony z podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przepis ten mówi o gruntach i budynkach wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji zgodnie z przepisami o ochronie zabytków. Zwolnienie nie dotyczy części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Spółki, chcąc potwierdzić swoje prawo do zwolnienia, wystąpiły do wojewódzkiego konserwatora zabytków o zaświadczenie, że utrzymują zabytek zgodnie z wymogami i zaleceniami konserwatorskimi. Konserwator stwierdził w nim jednak, że fort nie jest utrzymywany zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków. To samo wynikało z drugiego zaświadczenia, wydanego na wniosek miasta.

W związku z tym prezydent nakazał spółkom zapłacić podatek. Jego decyzję utrzymały w mocy samorządowe kolegium odwoławcze oraz WSA w Krakowie. Sąd wyjaśnił, że jednym z warunków zwolnienia z podatku jest to, by budynek wpisany do rejestru zabytków był utrzymany i konserwowany zgodnie z wymogami ustawy o ich ochronie. A to może stwierdzić tylko konserwator zabytków.


Pozostało jeszcze 20% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane