statystyki

Wpis na listę zabytków nie przesądza o uldze

autor: Łukasz Zalewski02.11.2016, 18:00
Kamienica

Spółki, chcąc potwierdzić swoje prawo do zwolnienia, wystąpiły do wojewódzkiego konserwatora zabytków o zaświadczenie, że utrzymują zabytek zgodnie z wymogami i zaleceniami konserwatorskimiźródło: ShutterStock

Jeśli z zaświadczenia konserwatora zabytków wynika, że obiekt budowlany nie jest utrzymywany zgodnie z ustawą o ochronie zabytków, właściciel nie może skorzystać ze zwolnienia z podatku – uznał NSA.

Chodziło o dwie spółki, które od 2011 r. są współwłaścicielami gruntów i zabytkowego fortu. Planowały go przebudować na hotel. Spór sprowadzał się do tego, czy obiekt jest zwolniony z podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przepis ten mówi o gruntach i budynkach wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji zgodnie z przepisami o ochronie zabytków. Zwolnienie nie dotyczy części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Spółki, chcąc potwierdzić swoje prawo do zwolnienia, wystąpiły do wojewódzkiego konserwatora zabytków o zaświadczenie, że utrzymują zabytek zgodnie z wymogami i zaleceniami konserwatorskimi. Konserwator stwierdził w nim jednak, że fort nie jest utrzymywany zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków. To samo wynikało z drugiego zaświadczenia, wydanego na wniosek miasta.

W związku z tym prezydent nakazał spółkom zapłacić podatek. Jego decyzję utrzymały w mocy samorządowe kolegium odwoławcze oraz WSA w Krakowie. Sąd wyjaśnił, że jednym z warunków zwolnienia z podatku jest to, by budynek wpisany do rejestru zabytków był utrzymany i konserwowany zgodnie z wymogami ustawy o ich ochronie. A to może stwierdzić tylko konserwator zabytków.


Pozostało 20% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane