statystyki

Czy budynek wpisany do gminnej ewidencji zabytków może być zwolniony z podatku od nieruchomości

autor: Maja Fabrowska26.06.2017, 20:00
Kamienica

Ewidencja zabytków, o której mowa w art. 21 u.o.z., jest podstawą do sporządzania programów opieki nad zabytkami przez województwa, powiaty i gminyźródło: ShutterStock

Spółka jest właścicielem kilku budynków wpisanych do gminnej ewidencji budynków. Ponadto budynki te zostały objęte gminnym programem opieki nad zabytkami. Ponieważ od kilku lat spółka nie prowadzi w tych budynkach działalności gospodarczej, zastanawia się, czy mogłaby skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości lub obniżyć roczne zobowiązanie podatkowe w tym podatku?

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - wyjaśnia Maja Fabrowska, radca prawny, konsultant podatkowy w dziale doradztwa podatkowego BDO.

Kluczowe dla skorzystania z ww. zwolnienia jest wpisanie określonych budynków do właściwego rejestru. Wpis do rejestru zabytków musi mieć charakter indywidualny. Musi być właściwy dla danego przedmiotu opodatkowania, określać jego jednostkowe cechy odrębne od innych przedmiotów. Na gruncie ustawy o ochronie zabytków (dalej: u.o.z.) „rejestr zabytków” i „ewidencja zabytków” nie są tożsame. Ewidencja zabytków, o której mowa w art. 21 u.o.z., jest podstawą do sporządzania programów opieki nad zabytkami przez województwa, powiaty i gminy.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane