statystyki

Odnawianie zabytków bez VAT

autor: Łukasz Zalewski22.05.2017, 07:36; Aktualizacja: 22.05.2017, 10:27

 Restauracja i konserwacja dzieł sztuki z zakresu malarstwa i rzeźby jest działalnością twórczą o charakterze indywidualnym – potwierdził NSA, który orzekł, że odtworzeniowy charakter tych prac nie może być podstawą do odmowy zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która po ukończeniu odpowiednich studiów wykonuje prace restauratorsko-konserwatorskie dzieł sztuki z zakresu malarstwa i rzeźby, wpisanych do rejestru zabytków. Pozwolenia na przeprowadzenie takich prac wydaje wojewódzki konserwator zabytków. Spór z fiskusem sprowadzał się do tego, czy świadczone przez kobietę usługi są zwolnione z VAT.

Do końca 2011 r. nie było co do tego wątpliwości. Usługi wykonywane przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje były zwolnione z VAT, jeżeli pozwolenie na ich prowadzenie wydał wojewódzki konserwator zabytków.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane