statystyki

Samorząd odliczy podatek tylko w sytuacji, gdy sprzedał odpady

autor: Jakub Pawłowski15.11.2016, 07:33; Aktualizacja: 15.11.2016, 09:15
Właścicielem śmieci pozostawała gmina, dlatego część z nich odsprzedawała następnie spółce (m.in. frakcję suchą i butelki do recyklingu)

Właścicielem śmieci pozostawała gmina, dlatego część z nich odsprzedawała następnie spółce (m.in. frakcję suchą i butelki do recyklingu)źródło: ShutterStock

Nawet gdy nie było jeszcze przepisów o prewspółczynniku, gminy nie mogły odejmować VAT ze wszystkich faktur dotyczących zakupów związanych z gospodarowaniem odpadami – orzekł wczoraj NSA.

Sąd stwierdził, że gmina, która sprzedaje makulaturę, szkło i inne suche odpady, mogła odliczyć VAT z faktur potwierdzających zakup worków do segregacji i budowę punktów selektywnej zbiórki. Nie miała natomiast prawa odliczyć podatku naliczonego od wszystkich innych wydatków poniesionych na gospodarowanie odpadami.

Chodziło o samorząd, który powołał spółkę celową mającą za zadanie odbierać odpady komunalne. Samorząd finansował jej działalność z opłat pobieranych od mieszkańców za odbiór i transport śmieci. Gmina ponosiła też ogólne koszty administracyjne związane z gospodarowaniem odpadami.

Właścicielem śmieci pozostawała gmina, dlatego część z nich odsprzedawała następnie spółce (m.in. frakcję suchą i butelki do recyklingu).


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane