statystyki

Jak rozliczyć zakup koni przez pensjonat

autor: Marcin Szymankiewicz08.08.2016, 11:29; Aktualizacja: 08.08.2016, 13:59

Prowadzę pensjonat na Mazurach. 1 sierpnia 2016 r. kupiłem dwa konie od rolnika (posiadającego status podatnika VAT czynnego) łącznie za 21 600 zł, w tym VAT 1600 zł (każdy po 10 800 zł). Nabyte konie mają służyć uatrakcyjnieniu pobytu pensjonariuszy – przejażdżki bryczką, wozem (zimą saniami i kuligi), rekreacyjna jazda konna wierzchem – za dodatkowym wynagrodzeniem. Od tego rolnika kupiłem również zapas owsa za kwotę 1050 zł, w tym VAT 50 zł, oraz siana i słomy za kwotę 2160 zł, w tym VAT 160 zł. Fakturę za nabyte konie i pozostałe towary wystawioną 1 sierpnia 2016 r. otrzymałem tego samego dnia wraz z nabytymi towarami (konie, owies, siano, słoma). Zapłaty za nabyte towary mam dokonać w terminie 30 dni. Czy od poniesionych wydatków mogę odliczyć VAT, a kwoty netto ująć po stronie kosztów uzyskania przychodów? Czy nabyte konie powinienem zaliczyć do majątku trwałego (zamierzam je posiadać i wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej)? Jestem podatnikiem VAT czynnym składającym deklarację VAT-7. Nie prowadzę działalności zwolnionej z VAT. W podatku PIT rozliczam się podatkiem liniowym i prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Zaliczki na podatek PIT płacę za okresy miesięczne.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT).

VAT

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że jest pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Nabyte konie mają służyć uatrakcyjnieniu pobytu pensjonariuszy – przejażdżki bryczką, wozem (zimą saniami i kuligi), rekreacyjna jazda konna wierzchem – za dodatkowym wynagrodzeniem. Świadczenie wskazanych usług w celach rekreacyjnych podlega opodatkowaniu VAT, a zatem istnieje związek między nabytymi końmi (a także nabytymi na ich potrzeby owsem, sianem i słomą) a sprzedażą opodatkowaną. Zatem może pan odliczyć podatek naliczony wynikający z otrzymanej od rolnika będącego podatnikiem VAT czynnym faktury potwierdzającej nabycie tych towarów.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane