statystyki

Jak rozliczyć zakup koni przez pensjonat

autor: Marcin Szymankiewicz08.08.2016, 11:29; Aktualizacja: 08.08.2016, 13:59

Prowadzę pensjonat na Mazurach. 1 sierpnia 2016 r. kupiłem dwa konie od rolnika (posiadającego status podatnika VAT czynnego) łącznie za 21 600 zł, w tym VAT 1600 zł (każdy po 10 800 zł). Nabyte konie mają służyć uatrakcyjnieniu pobytu pensjonariuszy – przejażdżki bryczką, wozem (zimą saniami i kuligi), rekreacyjna jazda konna wierzchem – za dodatkowym wynagrodzeniem. Od tego rolnika kupiłem również zapas owsa za kwotę 1050 zł, w tym VAT 50 zł, oraz siana i słomy za kwotę 2160 zł, w tym VAT 160 zł. Fakturę za nabyte konie i pozostałe towary wystawioną 1 sierpnia 2016 r. otrzymałem tego samego dnia wraz z nabytymi towarami (konie, owies, siano, słoma). Zapłaty za nabyte towary mam dokonać w terminie 30 dni. Czy od poniesionych wydatków mogę odliczyć VAT, a kwoty netto ująć po stronie kosztów uzyskania przychodów? Czy nabyte konie powinienem zaliczyć do majątku trwałego (zamierzam je posiadać i wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej)? Jestem podatnikiem VAT czynnym składającym deklarację VAT-7. Nie prowadzę działalności zwolnionej z VAT. W podatku PIT rozliczam się podatkiem liniowym i prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Zaliczki na podatek PIT płacę za okresy miesięczne.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT).

VAT

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że jest pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Nabyte konie mają służyć uatrakcyjnieniu pobytu pensjonariuszy – przejażdżki bryczką, wozem (zimą saniami i kuligi), rekreacyjna jazda konna wierzchem – za dodatkowym wynagrodzeniem. Świadczenie wskazanych usług w celach rekreacyjnych podlega opodatkowaniu VAT, a zatem istnieje związek między nabytymi końmi (a także nabytymi na ich potrzeby owsem, sianem i słomą) a sprzedażą opodatkowaną. Zatem może pan odliczyć podatek naliczony wynikający z otrzymanej od rolnika będącego podatnikiem VAT czynnym faktury potwierdzającej nabycie tych towarów.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane