statystyki

Opodatkowanie własności intelektualnej problematyczne, a może być jeszcze trudniej

autor: Andrzej Boboli, Katarzyna Czekajło-Zajkowska14.11.2016, 09:45; Aktualizacja: 14.11.2016, 12:05
złotówki, pieniądze

W założeniach ustawa ma skutecznie wyłączyć opodatkowanie tzw. komercjalizowanej własności intelektualnejźródło: ShutterStock

W ramach prowadzonych reform systemu podatkowego uchwalona została m.in. ustawa podwyższająca opodatkowanie aportów wnoszonych do spółek. Chodzi o ustawę z 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. poz. 1550), która wchodzi w życie 1 stycznia 2017 r.

W założeniach ustawa miała ograniczyć tworzenie nieopodatkowanych rezerw w drodze tzw. aggio. W praktyce może ograniczyć opłacalność komercjalizowania własności intelektualnej (np. wynalazków, znaków towarowych, wzorów przemysłowych czy know-how). Zgodnie z przyjętą ustawą zmieni się sposób określania przychodu (a w konsekwencji potencjalna wysokość podatku dochodowego, obliczanego jako 19 proc. różnicy pomiędzy wysokością przychodu a kosztem jego uzyskania).

Obecnie przychodem z tytułu objęcia udziałów lub akcji w zamian za aport niepieniężny jest wartość nominalna obejmowanych udziałów lub akcji. Przykładowo, jeżeli do spółki wnoszony jest znak towarowy wyceniany w umowie na 100 000 zł, w zamian za który obejmowane są udziały (akcje) o wartości nominalnej 1000 zł, podatek jest należny od kwoty 1000 zł (pomniejszonej o ewentualne koszty uzyskania przychodów). Zgodnie z przyjętą nowelizacją od 1 stycznia 2017 r. - w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego innego niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - przychód podatnika będzie określany według wartości wkładu określonej w umowie spółki lub statucie, jednak nie niższej niż wartość rynkowa takiego wkładu. Oznacza to, że w analogicznej sytuacji podatek będzie należny od kwoty 100 000 zł (również pomniejszonej o ewentualne koszty podatkowe). Jednocześnie ustawa umożliwia oszacowanie przez urząd skarbowy wartości rynkowej takiego wkładu – niejednoznacznej i trudnej do oceny – i wyliczenie podatku na tej podstawie.

Oszacowanie wartości rynkowej własności intelektualnej jest w praktyce trudne. O ile np. w przypadku nieruchomości czy innych środków trwałych możliwe jest odniesienie np. do analogicznych ofert na rynku, o tyle przedmioty własności intelektualnej z definicji są unikatowe i niepowtarzalne. Istnieją oczywiście metody wyceny własności intelektualnej (np. poprzez oszacowanie, jaki wpływ na sprzedaż danego towaru ma opatrzenie go określonym znakiem towarowym czy wyliczenie pobieranych opłat licencyjnych). Każdorazowe przeprowadzenie takiej analizy jest jednak stosunkowo kosztowne i obarczone wysokim ryzykiem błędu – np. w przypadku technologii o dużym potencjale, jednak dotychczas nieskomercjalizowanej (co jest modelowym przykładem aportu własności intelektualnej w przypadku wniesienia technologii do spółki w związku z pozyskaniem finansowania na jej komercjalizację).

Trudności w oszacowaniu przychodu nie są jedynym problemem wynikającym z uchwalonej ustawy. Ustawodawca, zmieniając zasady obliczania wysokości przychodu, jednocześnie pozostawił (co do zasady) dotychczasowe regulacje w zakresie obliczania kosztów uzyskania takiego przychodu. W przypadku własności intelektualnej rozliczenie ponoszonych nakładów natrafia na praktyczne trudności. Na gruncie ustaw o CIT i PIT rozliczenie kosztów wytworzenia m.in. praw własności intelektualnej nie obejmuje np. kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych, a w przypadku osób fizycznych również m.in. pracy własnej podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci. Oznacza to, że możliwość rozliczenia nakładów ponoszonych np. na wytworzenie znaku towarowego, utworu prawa autorskiego (w tym np. oprogramowania) czy know-how jest praktycznie zerowa – przy potencjalnie znacznej wartości takich praw.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane