statystyki

Od 2017 roku nowe zasady prowadzenia działalności innowacyjnej

autor: Paweł Perzyński24.12.2016, 13:00
biznes, firma, urządzenia mobilne

Przyjęte rozwiązania bazują na już istniejących, jednak są od nich korzystniejsze.źródło: ShutterStock

Zmiany są pozytywne, choć ustawodawca nie objął nowymi, preferencyjnymi zasadami istotnej części własności intelektualnej. Na dodatek wykluczył działających w specjalnych strefach ekonomicznych.

31 grudnia 2016 r. wchodzi w życie ustawa o działalności innowacyjnej. Wprowadza ona istotne zmiany w zakresie opodatkowania takiej działalności, które w założeniu mają ułatwić jej prowadzenie.

Ustawa reguluje dwie istotne w praktyce kwestie: opodatkowanie aportów komercjalizowanej własności intelektualnej i ulgę badawczo-rozwojową, czyli możliwość odliczenia od dochodu kosztów prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, w tym kosztów działań zmierzających do uzyskania ochrony własności intelektualnej.

Ulga B+R

Przyjęte rozwiązania bazują na już istniejących, jednak są od nich korzystniejsze. Poprawiają sytuację wszystkich podatników, jednocześnie dodatkowo premiując mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami podatnicy są uprawnieni do preferencyjnego rozliczenia części kosztów poniesionych przez nich na działalność badawczo-rozwojową (koszty kwalifikowane).

Rozliczenie kosztu jako kwalifikowanego pozwala w praktyce na podwójne uwzględnienie go w zeznaniu podatkowym. W pierwszej kolejności poprzez odjęcie go od przychodu (odliczenie dokonywane tak jak dla innych ponoszonych kosztów). Następnie poprzez ponowne odjęcie go od podstawy opodatkowania. Mechanizm taki jest stosowany obecnie i nie ulega zmianie. Istotnie rozszerza się jednak katalog sytuacji, w których skorzystanie z niego jest dopuszczalne.

Nowe możliwości


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane