statystyki

Nabycie znaku zgłoszonego do Urzędu Patentowego nie przekreśla amortyzacji

autor: Katarzyna Jędrzejewska, Dominika Pasja-Zalewska16.11.2016, 07:39; Aktualizacja: 16.11.2016, 08:35
Symbol znaku towarowego

Problem bierze się stąd, że fiskus nie pozwala amortyzować prawa do znaku ani przed jego rejestracją w UP, ani po zarejestrowaniu.źródło: ShutterStock

Fiskus nie pozwala amortyzować prawa do znaku ani przed jego rejestracją w UP, ani po zarejestrowaniu. Podważył to kolejny wyrok NSA.

Sąd orzekł, że można amortyzować znak towarowy, nawet jeżeli przed jego rejestracją podatnik nabył jedynie prawo ze zgłoszenia w Urzędzie Patentowym, bez udzielonej jeszcze ochrony.

Problem dotyczy firm, które najpierw nabywają prawo do niezarejestrowanego znaku, a dopiero potem, po zakończeniu procedury w Urzędzie Patentowym, stają się właścicielami znaku zarejestrowanego.

O pierwszym z tych praw mówi się jako o „prawie z dokonanego w Urzędzie Patentowym zgłoszenia, na które nie zostało jeszcze udzielone prawo ochronne” (art. 162 par. 6 ustawy – Prawo własności przemysłowej).

Drugie to prawo ochronne na znak towarowy (art. 153 p.w.p.). Czas jego trwania to 10 lat od zgłoszenia znaku w Urzędzie Patentowym.

Ani przed, ani po


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane