statystyki

Przechowywanie i odsprzedaż tkanek na przeszczep bez VAT

autor: Jakub Pawłowski07.11.2016, 07:24; Aktualizacja: 07.11.2016, 08:54
Organ zwrócił uwagę na to, że narządy mogły leżeć w słojach przez wiele lat i nigdy nie zostać wykorzystane.

Organ zwrócił uwagę na to, że narządy mogły leżeć w słojach przez wiele lat i nigdy nie zostać wykorzystane.źródło: ShutterStock

Odpłatne przekazanie narządów na rzecz szpitali, które wykorzystują je następnie przy operacjach, jest usługą ściśle związaną z opieką medyczną – orzekł NSA.

To precedensowy wyrok, korzystny tym bardziej że w sprawie pobierania krwi pępowinowej i późniejszego wykorzystywania komórek macierzystych orzecznictwo jest zgoła inne.

Chodziło o spółkę, która pobierała i zabezpieczała tkanki (m.in. zastawki serca, rogówki). Zgłaszały się po nie publiczne szpitale, gdy zachodziła nagła potrzeba przeszczepu.

Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że od każdej takiej transakcji podatek wynosi 23 proc. Uznał bowiem, że usługi spółki nie służyły profilaktyce, zachowaniu zabezpieczeniu, ani ratowaniu zdrowia. A tylko pod tym warunkiem można byłoby zastosować zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane