Możliwość rozliczeń kwartalnych VAT uzyskają jedynie mali podatnicy

autor: Beata Złotek07.11.2016, 09:37; Aktualizacja: 07.11.2016, 10:06
VAT

Planowana zmiana ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2017 r. ma wejść w życie ustawa wprowadzająca zmiany dotyczące rozliczeń podatkowych. Praktyka pokaże, jak nowe pomysły wpłyną na system rozliczeń podatkowych i budżet państwa. Zmiany będą na pewno mocno odczuwalne dla podmiotów rozpoczynających wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Proces weryfikacji tych podmiotów w procesie rejestracyjnym będzie bardzo wnikliwy. Jeśli organ rejestracyjny stwierdzi, że podmiot nie istnieje lub mimo podjęcia udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z nim, a także gdy nie będzie się stawiał na wezwania, będzie mógł odmówić rejestracji takiego podmiotu jako podatnika VAT czynnego lub zwolnionego.

Jeśli jednak uda się już zarejestrować, to ustawodawca serwuje nam kolejne nowe ograniczenie. Nowy podatnik nie będzie mógł w okresie pierwszego roku – począwszy od miesiąca, w którym dokonał rejestracji jako podatnik VAT czynny – rozliczać się kwartalnie. Planuje się bowiem likwidację prawa do wyboru kwartalnego sposobu rozliczeń przez podmioty niebędące małymi podatnikami i podmioty rozpoczynające wykonywanie czynności opodatkowanych VAT (w okresie pierwszych 12 miesięcy wykonywania tych czynności).

Konieczność zmiany w zakresie likwidacji możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych dla podatników innych niż mali uzasadniono wynikiem z obserwacji organów skarbowych podczas przeprowadzanych kontroli. Taka forma rozliczeń była bowiem bardzo korzystna dla celowo tworzonych podatników będących uczestnikami karuzel podatkowych, którzy wykorzystywali różnicę między miesięcznym a kwartalnym rozliczeniem podatku, a zarazem możliwość wnioskowania o zwrot VAT w skróconym terminie. Organ podatkowy, nie mając możliwości weryfikacji, czy podatek należny na poprzednim etapie obrotu został odprowadzony do budżetu, był zmuszony dokonać zwrotu VAT podmiotowi, który wykazał podatek naliczony z tytułu tej transakcji. W międzyczasie kontrahent, który powinien wykazać po swojej stronie podatek należny, znikał jeszcze przed upływem terminu złożenia deklaracji za dany kwartał. I pojawiał się problem.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane