statystyki

Kto oszukał, ten zapłaci pięć razy więcej

autor: Patrycja Dudek02.11.2016, 07:22; Aktualizacja: 02.11.2016, 08:05
seniorzy rachunki

Zarówno WSA w Gliwicach, jak i NSA orzekły, że bieg terminu przedawnienia został przerwany skutecznieźródło: ShutterStock

Nawet jeśli ktoś zostanie ubezwłasnowolniony, nie uniknie sankcyjnego podatku za okres, kiedy miał pełną zdolność do czynności prawnych i naraził budżet na straty – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety płacącej podatek w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Urzędnicy zakwestionowali jej roczne zeznanie PIT-28.

Kobieta, mimo zawiadomienia o czynnościach kontrolnych, nie brała w nich udziału. W ich trakcie kontrolerzy dowiedzieli się od męża podatniczki, że w sądzie toczy się właśnie postępowanie w sprawie jej ubezwłasnowolnienia. W związku z tym wstrzymali kontrolę do czasu, aż mąż stał się opiekunem prawnym kobiety.

Ostatecznie kontrola wykazała, że podatniczka nie zaewidencjonowała części wykonanych usług budowlano-remontowych. Urzędnicy dotarli do jej kontrahentów, którzy okazali oryginały faktur i potwierdzili wykonanie robót.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane