statystyki

Zbycie praw i obowiązków w spółce osobowej bez kosztów

autor: Bartosz Mroczkowski06.11.2016, 08:00
Powitanie, uścisk rąk

Zdaniem organów podatkowych sprzedaż praw i obowiązków w spółce osobowej należy zrównać z uregulowanym w art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.źródło: ShutterStock

Spółka kapitałowa, jako jeden ze wspólników, posiada prawa i obowiązki w spółce osobowej. Nabyła je w zamian za wniesienie do spółki osobowej składnika majątkowego w postaci papierów wartościowych. Obecnie chce je sprzedać. W związku z planowaną transakcją pojawiły się wątpliwości, czy w spółce kapitałowej do kosztów uzyskania przychodu z tytułu zbycia praw i obowiązków w spółce osobowej można zaliczyć wydatki poniesione na nabycie przedmiotu wkładu, tj. papierów wartościowych.

Przed 2016 r. organy podatkowe stały na stanowisku, że podatnik ma prawo pomniejszyć przychód ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej o koszty uzyskania przychodu równe faktycznie poniesionym wydatkom na nabycie przedmiotu wkładu do spółki osobowej. Powyższe oznaczało, że kiedy rynkowa wartość takiego wkładu malała i była niższa od wydatków faktycznie poniesionych na ten cel, to zbycie praw i obowiązków w spółce osobowej pozwalało podatnikowi wykazać ujemny wynik podatkowy, który odzwierciedlał jego realny uszczerbek w majątku.

Zgodnie z aktualną linią interpretacyjną organów podatkowych spółka kapitałowa nie będzie uprawiona do wykazania kosztów uzyskania przychodu, a jedynie do niewykazania przychodu do wysokości wydatków poniesionych na nabycie/objęcie prawa do udziałów w spółce osobowej.

Powyższe stanowisko znalazło potwierdzenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 25 sierpnia 2016 r., sygn. akt I SA/Kr 758/16. Sąd podkreślił, że w przypadku sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej, nabytych w zamian za wkład niepieniężny, wspólnik dokonujący sprzedaży nie jest uprawiony do wykazania kosztów uzyskania przychodów, a tym samym nie może wykazać ujemnego wyniku podatkowego na takiej transakcji.

Zdaniem organów podatkowych sprzedaż praw i obowiązków w spółce osobowej należy zrównać z uregulowanym w art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) wystąpieniem wspólnika z takiej spółki. W rezultacie powyższego taka sprzedaż nie generuje przychodu dla podatnika do wysokości wydatków poniesionych na nabycie/objęcie praw w spółce osobowej. Nie jest on jednak uprawiony do wykazania jako straty podatkowej nadwyżki takich wydatków ponad uzyskany przychód. Brak kosztów uzyskania przychodów organy podatkowe argumentują brakiem przychodu, który na mocy art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy o CIT nie występuje w sytuacji dokonania wkładu niepieniężnego do spółki.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane