statystyki

Zachęty podatkowe dla innowacyjności

autor: Marek Szczepanik19.09.2016, 09:09; Aktualizacja: 19.09.2016, 09:19
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

Z zestawienia Komisji Europejskiej wynika, że Polska znajduje się wśród państw umiarkowanie innowacyjnych, a od liderów dzieli ją znaczny dystans.źródło: ShutterStock

Podniesienie zdolności innowacyjnych polskich przedsiębiorstw,  lepsze powiązania między nauką a przemysłem oraz stworzenie otoczenia sprzyjającego rozwojowi – to cele przyświecające projektowi tzw. małej ustawy o innowacyjności.

Z zestawienia Komisji Europejskiej wynika, że Polska znajduje się wśród państw umiarkowanie innowacyjnych, a od liderów dzieli ją znaczny dystans. Nasz kraj nie należy również do najszybciej goniących czołówkę. Komisja Europejska sceptycznie ocenia zarówno stan rodzimej nauki, jak i jej współpracę z biznesem. Polska w każdej kategorii rankingu wypada gorzej od unijnej średniej. Komisja w rekomendacjach dla naszego kraju na ten rok podkreśliła znaczenie skutecznego systemu zachęt podatkowych na rzecz badań i rozwoju dla stymulowania innowacyjności. Wskazała, że powinniśmy wprowadzać dalsze zachęty podatkowe na działalności badawczo-rozwojowej.

Polski rząd odpowiedział na powyższe postulaty opracowaniem projektu małej ustawy o innowacyjności, w której proponuje nowe rozwiązania podatkowe - przyjazne dla przedsiębiorców i niejako premiujące innowacyjność. Te przepisy pozwoliłyby w pewnym stopniu zrównoważyć ryzyko wiążące się z prywatnymi wydatkami ponoszonymi przez przedsiębiorstwa i tym samym umożliwić przestawienie obecnych schematów pomocowych ze strumieni dotacyjnych na większe wsparcie w postaci ulg podatkowych.

Przede wszystkim projekt nastawiony jest na zachęcenie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw do ponoszenia wydatków na działalność badawczo-rozwojową. Rząd prawidłowo zauważył, że czynnikami blokującymi inwestowanie w innowacyjność są m.in. znaczne kwoty związane z uzyskaniem patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, szczególnie w przypadku uzyskiwania ochrony w kilku krajach świata.

Możliwość uzyskania ochrony patentowej jest ważnym bodźcem dla działalności innowacyjnej, nowelizacja zakłada zatem rozszerzenie obecnego katalogu tzw. kosztów kwalifikowanych o niektóre koszty związane z uzyskaniem patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy i prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane