statystyki

Zachęty podatkowe dla innowacyjności

autor: Marek Szczepanik19.09.2016, 09:09; Aktualizacja: 19.09.2016, 09:19
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

Z zestawienia Komisji Europejskiej wynika, że Polska znajduje się wśród państw umiarkowanie innowacyjnych, a od liderów dzieli ją znaczny dystans.źródło: ShutterStock

Podniesienie zdolności innowacyjnych polskich przedsiębiorstw,  lepsze powiązania między nauką a przemysłem oraz stworzenie otoczenia sprzyjającego rozwojowi – to cele przyświecające projektowi tzw. małej ustawy o innowacyjności.

Z zestawienia Komisji Europejskiej wynika, że Polska znajduje się wśród państw umiarkowanie innowacyjnych, a od liderów dzieli ją znaczny dystans. Nasz kraj nie należy również do najszybciej goniących czołówkę. Komisja Europejska sceptycznie ocenia zarówno stan rodzimej nauki, jak i jej współpracę z biznesem. Polska w każdej kategorii rankingu wypada gorzej od unijnej średniej. Komisja w rekomendacjach dla naszego kraju na ten rok podkreśliła znaczenie skutecznego systemu zachęt podatkowych na rzecz badań i rozwoju dla stymulowania innowacyjności. Wskazała, że powinniśmy wprowadzać dalsze zachęty podatkowe na działalności badawczo-rozwojowej.

Polski rząd odpowiedział na powyższe postulaty opracowaniem projektu małej ustawy o innowacyjności, w której proponuje nowe rozwiązania podatkowe - przyjazne dla przedsiębiorców i niejako premiujące innowacyjność. Te przepisy pozwoliłyby w pewnym stopniu zrównoważyć ryzyko wiążące się z prywatnymi wydatkami ponoszonymi przez przedsiębiorstwa i tym samym umożliwić przestawienie obecnych schematów pomocowych ze strumieni dotacyjnych na większe wsparcie w postaci ulg podatkowych.

Przede wszystkim projekt nastawiony jest na zachęcenie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw do ponoszenia wydatków na działalność badawczo-rozwojową. Rząd prawidłowo zauważył, że czynnikami blokującymi inwestowanie w innowacyjność są m.in. znaczne kwoty związane z uzyskaniem patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, szczególnie w przypadku uzyskiwania ochrony w kilku krajach świata.

Możliwość uzyskania ochrony patentowej jest ważnym bodźcem dla działalności innowacyjnej, nowelizacja zakłada zatem rozszerzenie obecnego katalogu tzw. kosztów kwalifikowanych o niektóre koszty związane z uzyskaniem patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy i prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane