statystyki

PORADNIA PODATKOWA z 31 października 2016r.

autor: Marcin Łukasiewicz31.10.2016, 13:05; Aktualizacja: 31.10.2016, 13:45

Czy istnieje obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru dokonanego w ramach komisu?

● Spółka (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) przyjęła od francuskiego dostawcy (francuski podatnik VAT UE) towary (pięć markowych zegarków) w komis. Towary zostały przywiezione z Francji do Polski w lipcu 2016 r. Zgodnie z umową komisu spółka w imieniu własnym, ale na rzecz francuskiego dostawcy, będzie sprzedawać te towary klientom w zamian za prowizję. Towary pozostają własnością francuskiego dostawcy do czasu ich faktycznej sprzedaży. Dostarczenie towarów do spółki francuski dostawca potwierdził dokumentami magazynowymi wraz z podaniem oczekiwanej ceny sprzedaży brutto towaru. Francuski dostawca nie wystawił faktury dokumentującej sprzedaż. Zgodnie z umową komisu spółka na zakończenie każdego miesiąca (nie później niż do 5. dnia kolejnego miesiąca) jest zobowiązana powiadamiać francuskiego dostawcę o dokonanej w danym miesiącu sprzedaży towarów na jego rzecz. Na tej podstawie francuski dostawca wystawi odpowiednią fakturę obciążającą spółkę za sprzedane w danym miesiącu towary, zaś spółka zapłaci za tę fakturę. Pierwszy zegarek został sprzedany w ostatnich dniach września 2016 r. i francuski dostawca na dostawę tego zegarka wystawił fakturę 10 października 2016 r. Kiedy w spółce powstał obowiązek podatkowy związany z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT) będących przedmiotem komisu z Francji? Czy spółka słusznie przyjęła, że obowiązek podatkowy będzie powstawał dopiero z chwilą wystawienia faktury, tj. w stosunku do zegarka sprzedanego we wrześniu 2016 r. – 10 października 2016 r., a w przypadku pozostałych czterech zegarków w ogóle jeszcze taki obowiązek nie powstał?

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej (zob. art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).

Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym (art. 765 kodeksu cywilnego).


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane