statystyki

PORADNIA PODATKOWA z 31 października 2016r.

autor: Marcin Łukasiewicz31.10.2016, 13:05; Aktualizacja: 31.10.2016, 13:45

Czy istnieje obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru dokonanego w ramach komisu?

● Spółka (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) przyjęła od francuskiego dostawcy (francuski podatnik VAT UE) towary (pięć markowych zegarków) w komis. Towary zostały przywiezione z Francji do Polski w lipcu 2016 r. Zgodnie z umową komisu spółka w imieniu własnym, ale na rzecz francuskiego dostawcy, będzie sprzedawać te towary klientom w zamian za prowizję. Towary pozostają własnością francuskiego dostawcy do czasu ich faktycznej sprzedaży. Dostarczenie towarów do spółki francuski dostawca potwierdził dokumentami magazynowymi wraz z podaniem oczekiwanej ceny sprzedaży brutto towaru. Francuski dostawca nie wystawił faktury dokumentującej sprzedaż. Zgodnie z umową komisu spółka na zakończenie każdego miesiąca (nie później niż do 5. dnia kolejnego miesiąca) jest zobowiązana powiadamiać francuskiego dostawcę o dokonanej w danym miesiącu sprzedaży towarów na jego rzecz. Na tej podstawie francuski dostawca wystawi odpowiednią fakturę obciążającą spółkę za sprzedane w danym miesiącu towary, zaś spółka zapłaci za tę fakturę. Pierwszy zegarek został sprzedany w ostatnich dniach września 2016 r. i francuski dostawca na dostawę tego zegarka wystawił fakturę 10 października 2016 r. Kiedy w spółce powstał obowiązek podatkowy związany z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT) będących przedmiotem komisu z Francji? Czy spółka słusznie przyjęła, że obowiązek podatkowy będzie powstawał dopiero z chwilą wystawienia faktury, tj. w stosunku do zegarka sprzedanego we wrześniu 2016 r. – 10 października 2016 r., a w przypadku pozostałych czterech zegarków w ogóle jeszcze taki obowiązek nie powstał?

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej (zob. art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).

Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym (art. 765 kodeksu cywilnego).


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane