Przestępcy podatkowi będą musieli pójść do więzienia za puste faktury

autor: Łukasz Zalewski, Katarzyna Jędrzejewska24.10.2016, 07:16; Aktualizacja: 24.10.2016, 09:22
prawo

Projekt zmian kodeksu karnego, który zakłada zaostrzenie kar za puste faktury, jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie.źródło: ShutterStock

Projekt zmian kodeksu karnego, który zakłada zaostrzenie kar za puste faktury, jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Nowelizacja ma uderzyć w przestępców czerpiących zyski z wyłudzania zwrotu VAT. Jednak obawiają się jej też zwykli przedsiębiorcy, którzy często padają ofiarą oszustów. Maksymalną karą ma być 25 lat pozbawienia wolności. To oznacza, że zagrożony nią czyn będzie zbrodnią, tak jak są nią zabójstwo, przestępstwo przeciwko pokojowi lub ludzkości czy przestępstwa wojenne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • Ksiadz(2016-10-25 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    Bzdura jest cały system podatkowy oparty na VAT. VAT został stworzony po to aby można było okradać panstwo Wystarczy zmienić system na podatek obrotowy i juz nie ma żadnych zwrotów podatku.

    Odpowiedz
  • młoda(2016-10-25 12:07) Zgłoś naruszenie 12

    Kiedy organy państwowe powołane do ścigania przestępców będą za nimi nadążać.Bo jak teraz- zawsze ich wyprzedzają.A gdy władza się zorientuje o procederze- to zwykle jest już za późno.

    Odpowiedz
  • kaja(2016-10-25 07:05) Zgłoś naruszenie 02

    Kary powinny być bardzo surowe z zabraniem majątku włącznie. US powinien kontrolować też konta bankowe ludzi niby bezrobotnych, korzystających z wszelkich MOPsow itd, zobaczyć jak żyją co posiadają i dopiero by się okazało ilu ludzi w Polsce ma firmy na czarno.

    Odpowiedz
  • nj(2016-10-24 21:13) Zgłoś naruszenie 23

    BRAWO PIS tepic OSZUSTOW i do WIEZIENIA KTO OKRADA PANSTWO POWINIEN SKONCZYC W WIEZIENIU i ODPRACOWAC wyludzone pieniadze i kara surowa minimum 15 lat odsiadki

    Odpowiedz
  • Dodek(2016-10-24 14:44) Zgłoś naruszenie 12

    Jeśli nie wpłacanie podatku (tzw. uporczywość) bez względu na kwotę jest jedynie wykroczeniem skarbowym określonym w art. 57 par. 1 kks, to cała ta walka przestępczością jest bezskuteczna. Bo czym innym jest uporczywość (wpłacanie po terminie) a czym innym całkowity brak wpłat należnych podatków. W związku z tym nie wpłacenie czasami wielu milionów złotych należnych podatków kończy się w Sądzie wyrokiem kary grzywny w wysokości kilku tysięcy złotych.

    Odpowiedz
  • Słupy z pod budki z piwem(2016-10-24 14:20) Zgłoś naruszenie 31

    Wielokrotnie Słupami są bezdomni lub osoby chore z problemem alkoholowym i otępieniem umysłowym.... W tej sytuacji całkowicie zbędne jest dochodzenie czy karanie takich osób, które nie mają zielonego pojecia w czym uczestniczyły bo są otępiałe i nadają się co najwyżej do Hospicjum by dokończyć swego żywota. Ukaranie ich osadzeniem stanowi przedłużenie ich zycia Moim zdaniem winny jest przepływ informacji w Kraju.....bo jak można zarejestrować Spółkę z Panem Prezesem wystawiającą za moment Faktury za miliony..... Jak ten sam Pan Prezes figuruje jako klient pomocy społecznej, noclegowni i lokalnego komisariatu i jest alkoholikiem. Państwo zna go na wylot ale taki figuruje w 2 systemach Pomocy Społecznej jako nedzarz..... i KRS jako Prezes. Więc może tak rejestrując kolejnych Prezesów.... sprawdzajmy bazy danych !!!!!!!!

    Odpowiedz
  • hm(2016-10-24 11:18) Zgłoś naruszenie 46

    Bzdura!!! --- najbardziej znanym w POlsce o czym od dawna informuje --jest Tusk za onegdaj publiczne nawoływanie do nie płacenia POdatków RTV ...Kto zapuszkuje Tuska --Nikt ? więc nie można wymagać od mniejszych.

    Odpowiedz
  • Inspektor(2016-10-24 10:49) Zgłoś naruszenie 64

    Bzdura!!! --- najbardziej znanym w POlsce o czym od dawna informuje -- Tuska za onegdaj publiczne nawoływanie do nie płacenia POdatków RTV ...Kto zapuszkuje Tuska --Nikt ? więc nie można wymagać od mniejszych.

    Odpowiedz