statystyki

Gdy urząd nie zdąży z sankcją, może wydać decyzję ze zwykłą stawką

autor: Łukasz Zalewski17.10.2016, 08:48; Aktualizacja: 17.10.2016, 08:52
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Sąd wyjaśnił, że fiskus, jeśli stosuje 50-proc. stawkę sankcyjną, wydaje decyzję ustalającąźródło: ShutterStock

Na wydanie decyzji nakazującej zapłatę 50-proc. CIT organy podatkowe mają 3 lata. Jeśli nie zdążą, mogą wymierzyć daninę według podstawowej stawki 19 proc. – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła polskiej spółki, która wykonywała na rzecz holenderskiego kontrahenta nadruki reklamowe. Kontrola skarbowa ujawniła, że holenderski kontrahent jest większościowym udziałowcem polskiej spółki i gdyby oba podmioty nie były powiązane, ceny usług kształtowałyby się całkiem inaczej.

Dyrektor urzędu kontroli skarbowej uznał więc, że spółka zawyżyła koszty podatkowe, a zaniżyła dochód do opodatkowania. Oszacował dochód spółki za 2007 r. według metody marży transakcyjnej netto, wskazanej w art. 11 ust. 3 ustawy o CIT, i wydał w 2013 r. decyzję określającą zobowiązanie w CIT.

Spółka się z tym nie zgadzała. Najpierw złożyła odwołanie, a następnie skargę do sądu. Nie tylko kwestionowała zastosowaną przez fiskusa metodę szacowania dochodów. Twierdziła też, że decyzja wymiarowa została wydana po przedawnieniu, bo po upływie 4 lat, tymczasem należy do niej zastosować 3-letni termin przedawnienia (zgodnie z art. 68 par. 1 ordynacji podatkowej).

Spółka sądziła bowiem, że decyzja została wydana na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli organ określi wyższy dochód z transakcji z podmiotem powiązanym niż zadeklarowany przez podatnika, a ten nie przedstawi wymaganej dokumentacji cen transferowych, to różnicę między dochodem zadeklarowanym przez podatnika a określonym przez organ opodatkowuje się stawką 50 proc.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane