statystyki

Jak rozliczyć usługi oddelegowania pracowników do zbiorów w Hiszpanii

autor: Marcin Szymankiewicz07.10.2017, 13:30
Hiszpania

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi (zob. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny oraz podatnik VAT UE) świadczy usługi oddelegowania pracowników do różnych państw UE (głównie Niemcy, Francja i kraje Beneluxu). Na okres od 21 września do 30 października 2017 r. na podstawie umowy zawartej z hiszpańską winnicą (hiszpański podatnik VAT i VAT UE) oddelegowano pracowników do zbiorów winogron. Zgodnie z umową usługa ma być rozliczona w trzech 10-dniowych okresach (od 21 do 30 września, od 1 do 10 października i od 11 do 20 października). Łącznie przedsiębiorca ma otrzymać 90 tys. zł, w trzech częściach po 30 tys. zł. Każda z części wynagrodzenia ma być płatna w terminie 15 dni od doręczenia faktury, która będzie mogła być wystawiona dopiero po zakończeniu każdego z tych 10-dniowych okresów rozliczeniowych. Fakturę za pierwszy 10-dniowy okres wystawiono już 2 października 2017 r. W jaki sposób przedsiębiorca powinien rozliczyć świadczenie tej usługi? Przypuszcza on, że łączne koszty uzyskania przychodów związane z realizacją tego kontraktu wyniosą 75 tys. zł. VAT rozlicza na zasadach ogólnych (deklaracje VA-7), a podatek dochodowy rozlicza na zasadzie podatku liniowego, prowadząc księgi rachunkowe. Zaliczki na PIT opłaca miesięcznie. Dla celów VAT przedsiębiorca jest zarejestrowany wyłącznie w Polsce.

W pierwszej kolejności należy ustalić, gdzie znajduje się miejsce świadczenia tych usług.

Usługi oddelegowania personelu (pracowników) świadczone na rzecz podatnika VAT mającego siedzibę działalności gospodarczej i zarazem stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (jak rozumiem) w Hiszpanii należy ustalić zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. Zatem miejscem opodatkowania tych usług będzie Hiszpania.

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (zob.art. 28b ust. 1 in principio ustawy o VAT). Przez podatnika rozumie się tu m.in. podatnika VAT z Polski, z innego państwa UE lub z kraju trzeciego, stosownie do art. 28a pkt 1 lit. a ustawy o VAT.

Zatem przedmiotowe usługi nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce.

Poza terytorium

Przedmiotowe usługi z punktu widzenia polskich przepisów stanowić będą świadczenie usług poza terytorium kraju (eksport usług) wykazywane w deklaracji VAT-7, informacji podsumowującej VAT-UE oraz ujmowane w ewidencji prowadzonej dla celów VAT.

Podatnicy świadczący usługi, których miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju, są zobowiązani w prowadzonej ewidencji podać nazwę usługi, wartość usługi bez podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. Tak wskazuje art. 109 ust. 3a ustawy o VAT.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane