statystyki

Jak rozliczyć usługi oddelegowania pracowników do zbiorów w Hiszpanii

autor: Marcin Szymankiewicz07.10.2017, 13:30
Hiszpania

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi (zob. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny oraz podatnik VAT UE) świadczy usługi oddelegowania pracowników do różnych państw UE (głównie Niemcy, Francja i kraje Beneluxu). Na okres od 21 września do 30 października 2017 r. na podstawie umowy zawartej z hiszpańską winnicą (hiszpański podatnik VAT i VAT UE) oddelegowano pracowników do zbiorów winogron. Zgodnie z umową usługa ma być rozliczona w trzech 10-dniowych okresach (od 21 do 30 września, od 1 do 10 października i od 11 do 20 października). Łącznie przedsiębiorca ma otrzymać 90 tys. zł, w trzech częściach po 30 tys. zł. Każda z części wynagrodzenia ma być płatna w terminie 15 dni od doręczenia faktury, która będzie mogła być wystawiona dopiero po zakończeniu każdego z tych 10-dniowych okresów rozliczeniowych. Fakturę za pierwszy 10-dniowy okres wystawiono już 2 października 2017 r. W jaki sposób przedsiębiorca powinien rozliczyć świadczenie tej usługi? Przypuszcza on, że łączne koszty uzyskania przychodów związane z realizacją tego kontraktu wyniosą 75 tys. zł. VAT rozlicza na zasadach ogólnych (deklaracje VA-7), a podatek dochodowy rozlicza na zasadzie podatku liniowego, prowadząc księgi rachunkowe. Zaliczki na PIT opłaca miesięcznie. Dla celów VAT przedsiębiorca jest zarejestrowany wyłącznie w Polsce.

W pierwszej kolejności należy ustalić, gdzie znajduje się miejsce świadczenia tych usług.

Usługi oddelegowania personelu (pracowników) świadczone na rzecz podatnika VAT mającego siedzibę działalności gospodarczej i zarazem stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (jak rozumiem) w Hiszpanii należy ustalić zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. Zatem miejscem opodatkowania tych usług będzie Hiszpania.

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (zob.art. 28b ust. 1 in principio ustawy o VAT). Przez podatnika rozumie się tu m.in. podatnika VAT z Polski, z innego państwa UE lub z kraju trzeciego, stosownie do art. 28a pkt 1 lit. a ustawy o VAT.

Zatem przedmiotowe usługi nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce.

Poza terytorium

Przedmiotowe usługi z punktu widzenia polskich przepisów stanowić będą świadczenie usług poza terytorium kraju (eksport usług) wykazywane w deklaracji VAT-7, informacji podsumowującej VAT-UE oraz ujmowane w ewidencji prowadzonej dla celów VAT.

Podatnicy świadczący usługi, których miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju, są zobowiązani w prowadzonej ewidencji podać nazwę usługi, wartość usługi bez podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. Tak wskazuje art. 109 ust. 3a ustawy o VAT.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane