statystyki

Alkohol w lodach nie zawsze z akcyzą

autor: Agnieszka Pokojska13.10.2016, 07:44; Aktualizacja: 13.10.2016, 08:30
Spółka uważała, że alkohol zawarty w lodach jest zwolniony z akcyzy, na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej

Spółka uważała, że alkohol zawarty w lodach jest zwolniony z akcyzy, na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowejźródło: ShutterStock

Alkohol etylowy dodany do lodów jest zwolniony z akcyzy, jeżeli jego zawartość nie przekracza 5 litrów na 100 kg produktu – potwierdził dyrektor katowickiej izby skarbowej.

Z pytaniem wystąpiła spółka, która zamierza sprzedawać lody. Będzie je kupować od firmy holenderskiej. Lody mają w swoim składzie wino (o zwartości od 1,75 do 2,5 proc. alkoholu), co potwierdza dokument otrzymany od producenta. W rzeczywistości jednak – jak podała spółka – na etykiecie podana jest informacja, że produkt zawiera do 4 proc. alkoholu.

Ma to – jak tłumaczyła – zapobiec podrabianiu lodów przez inne firmy.

Spółka uważała, że alkohol zawarty w lodach jest zwolniony z akcyzy, na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 6 ustawy akcyzowej. Zawarte w tym przepisie zwolnienie dotyczy alkoholu etylowego, jeżeli jego zawartość w artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu 100-proc. vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów.


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane