Senat chce, aby przedsiębiorcy prowadzili wykaz kontrahentów, którzy nabyli od nich alkohol całkowicie skażony albo niektóre wyroby z jego zawartością powyżej 50 proc.
Jak tłumaczą przedstawiciele ministerstwa finansów, poprawka pozwoli Służbie Celno-Skarbowej na pozyskanie większej ilości informacji, a tym samym uderzy w szarą strefę. Walka z oszustami jest zaś głównym celem przepisów nowelizujących ustawę akcyzową tzw. pakietu alkoholowego, które wraz ze wspomnianą poprawką przyjęli senatorowie.
Mają one zwalczyć powszechny proceder nielegalnego handlu odkażanym alkoholem, który jako całkowicie skażony (denaturat) i trafia do Polski z innych krajów Unii Europejskiej, zwłaszcza z Węgier. Teoretycznie służy on jako składnik do kosmetyków, rozpuszczalników itp. W praktyce bardzo łatwo go odkazić i sprzedać pokątnie jako np. regionalną nalewkę, o wiele tańszą od legalnego trunku w sklepie. Tracą na tym zarówno uczciwi przedsiębiorcy, budżet państwa, jak i konsumenci (spożycie takich wyrobów jest niebezpieczne zdrowotnie).