Tak. W myśl art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Z kolei zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży:
a) w postaci papierowej lub
b) za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.
Z art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT wynika, że jeżeli nabywca nie jest podatnikiem VAT, to podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę tylko w przypadku, gdy żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Zgodnie zaś z art. 106n ust. 1 ustawy o VAT stosowanie faktur elektronicznych wymaga akceptacji odbiorcy faktury.
Ponadto w myśl par. 20 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących podatnicy, prowadząc ewidencję przy użyciu kas on-line, mogą wystawić i wydać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon fiskalny lub fakturę w postaci elektronicznej.
W interpretacji indywidualnej z 27 czerwca 2025 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.344.2025.2.KP) dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że „Przepisy podatkowe nie regulują formy, w jakiej ma być wyrażona akceptacja przesyłania elektronicznego faktur przez odbiorcę faktury. Szczegółowe kwestie w zakresie sposobu wyrażenia lub cofnięcia zgody przez odbiorcę faktury na otrzymywanie faktur oraz ich przesyłanie w formie elektronicznej pozostają w gestii stron i stanowią element umowy przez nie zawartej. Zgoda na otrzymanie faktury przez konsumenta/podatnika oraz wysłanie faktury w postaci elektronicznej może zostać wyrażona np. poprzez akceptację warunków regulaminu sklepu/portalu internetowego (jednorazowo przy rejestracji konta klienta lub wielokrotnie, na przykład przez potwierdzenie zamówienia w e-mailu). Tym samym na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej możliwe jest wystawienie i wydanie nabywcy faktury w postaci elektronicznej, gdy wyrazi on zgodę na otrzymywanie faktury w postaci elektronicznej”.
Ważne: Podatnik może dokumentować każdą sprzedaż fakturą, ale w przypadku sprzedaży osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej powinna być ona dokumentowana również za pomocą kasy fiskalnej.
Należy więc zwrócić uwagę, że w myśl art. 106h ust. 1 ustawy o VAT w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej:
1) do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon fiskalny w postaci papierowej dotyczący tej sprzedaży albo
2) pozostawia się w dokumentacji numer dokumentu oraz numer unikatowy kasy rejestrującej zawarte na paragonie fiskalnym w postaci elektronicznej.
W analizowanej sprawie podatnik może wystawić fakturę elektroniczną i przesłać ją klientowi, nie wydając mu e-paragonu, ponieważ:
- akceptacja regulaminu przez klienta oznacza zgłoszenie żądania uzyskania faktury oraz wyrażenie zgody na otrzymywanie faktury w postaci elektronicznej,
- podatnik zachowa w swojej dokumentacji numer dokumentu oraz unikatowy numer kasy rejestrującej on-line, zawarte na paragonie fiskalnym w postaci elektronicznej.
Takie stanowisko prezentują również organy podatkowe (por. ww. interpretacja indywidualna z 27 czerwca 2025 r. oraz interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 9 grudnia 2024 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.608.2024.1.MKW). ©℗
Podstawa prawna
ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 775)
rozporządzenie ministra finansów z 25 czerwca 2025 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 845)