Takie rozwiązanie ma się znaleźć w nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem w tym zakresie, na razie poznaliśmy założenia, opublikowane w wykazie prac legislacyjnych rządu. Wynika z niego, że Rada Ministrów przyjmie projekt jeszcze w III kw. 2025 r.

Oświadczenie o niezależności

Zgodnie z rządowym wykazem zniesiony zostanie rygor odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia o niezależności biegłego rewidenta w związku z badaniem sprawozdań finansowych i atestacją sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. W zamian będzie wprowadzona odpowiedzialność dyscyplinarna biegłych rewidentów i firmy audytorskiej – w przypadku gdy oświadczenie zostanie złożone niezgodnie ze stanem faktycznym. Ponadto składanie oświadczeń o niezależności ma być regulowane procedurami firmy audytorskiej w odniesieniu do członków zespołu wykonującego badanie.

Przechowywanie dokumentów

Skróceniu z ośmiu do pięciu lat ma natomiast ulec okres przechowywania dokumentacji, akt zleceń usług atestacyjnych i usług pokrewnych oraz przedawnienia karalności za naruszenia administracyjne i przewinienia dyscyplinarne.

Usługi dozwolone

Modyfikacje pojawią się też w katalogu usług dozwolonych dla firm audytorskich, które wykonują badania sprawozdań finansowych jednostek zainteresowania publicznego (JZP, np. banków). Będą one dotyczyć usługi potwierdzania spełniania warunków zawartych umów kredytowych lub innych związanych z finansowaniem (art. 136 ust. 2 pkt 6 ustawy o biegłych rewidentach). Nie będzie już warunku, że chodzi jedynie o usługę wykonaną na podstawie analizy informacji finansowych pochodzących ze zbadanych przez daną firmę audytorską sprawozdań finansowych lub śródrocznych sprawozdań. Będzie ją więc można wykonać dla każdej JZP.

Katalog JZP

Z kolei z definicji JZP zostaną usunięte oddziały instytucji kredytowych, banków zagranicznych oraz zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji. Zniesiony zostanie też obowiązek wszczynania postępowań administracyjnych przeciwko firmom audytorskim przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego lub przez Komisję Nadzoru Finansowego, w przypadku gdy waga naruszenia jest znikoma albo niska.

Etap legislacyjny

Projekt nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym – wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów