statystyki

Zniesienie współwłasności nieruchomości: Danina tylko w sytuacji, gdy podatnik się wzbogacił

autor: Łukasz Zalewski06.02.2018, 07:38; Aktualizacja: 06.02.2018, 09:01
Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość).

Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość).źródło: ShutterStock

Gdy dochodzi do zniesienia współwłasności kilku nieruchomości, podstawą opodatkowania jest przyrost majątku ponad wartość, która dotychczas przysługiwała współwłaścicielowi – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Opodatkowana jest zatem różnica wartości całego majątku po podziale i przed podziałem – stwierdził sąd kasacyjny.

Sprawa dotyczyła współwłaścicielki gospodarstwa rolnego, na które składało się wiele działek, w tym niektóre zabudowane budynkami. Drugą współwłaścicielką była bratanica podatniczki (II grupa podatkowa w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn, t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 833 ze zm.).

Obie kobiety postanowiły znieść współwłasność, tak aby każda z nich była właścicielką poszczególnych działek. W tym celu zawarły przed sądem rejonowym ugodę o nieodpłatnym zniesieniu współwłasności. Podatniczka stała się przez to właścicielką części działek i zabudowań, które w sumie tworzyły samodzielne gospodarstwo rolne.

Spór sprowadzał się do tego, czy od ich nabycia w wyniku zniesienia współwłasności podatniczka musi zapłacić podatek od spadków i darowizn.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane